KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Vlastivědné muzeum nabízí exotické přírodovědné sbírky. Největší zajímavostí jsou spodní čelisti velryby grónské
 
Autor / zdroj foto: Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě / Česká Lípa

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě nabízí specializované expozice, v přízemí se nachází cizokrajná zvířena, hmyz a geologie, v prvním patře jsou regionální sbírky přírodovědné a historické.

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě (VMG) sídlí v areálu bývalého augustiniánského kláštera, založeném v roce 1627 Albrechtem z Valdštejna. Na areál navazuje jednolodní kostel Všech svatých. Výstavba rozsáhlého klášterního komplexu trvala téměř 140 let. Na konci 17. století byla vybudována kaple P. Marie Loretánské, která se po rekonstrukci v roce 2000 znovu otevřela pro návštěvníky.

Loretánskou kapli obklopuje ambit s křížovou chodbou, kaplemi v nárožích a Svatými schody. Dnes tyto prostory slouží k pořádání pravidelných výstav. 


Nedílnou součástí muzea je i klášterní zahrada, která je veřejně přístupná. Má rozlohu téměř 6000 metrů čtverečních a je řešena v pojetí renesančně-francouzských zahrad v čistých liniích zelených ploch a pěších komunikací. Centrální část tvoří zahradní divadlo (amfiteátr), které navazuje na stavbu kulturního domu Crystal.

Na zelených plochách jsou vysázeny okrasné květiny a léčivé vonné byliny. Přivonět si můžete k dobromysli, levanduli, mateřídoušce, šalvěji, třezalce či tymiánu. Pěší komunikace lemují nízké živé ploty a živé obruby. Do areálu zahrady byly přemístěny sochy z různých míst okresu a tvoří tak jedinečný soubor regionálních skulptur, který představuje poměrně kvalitní odkaz regionální sochařské produkce.


Vlastivědné muzeum a galerie dnes pečuje o rozsáhlý soubor sbírkových předmětů. Expozice Svět zvířat v přízemí kláštera se venuje exotickým přírodovědným sbírkám. Největší zajímavostí jsou spodní čelisti velryby grónské. Ty se sem dostaly díky činnosti dynastie Wedrichů. Čelisti si přivezli ze svých cest po Norsku – kdysi tvořily vstupní bránu do jejich vily.

Sbírka ptáků obsahuje jednu z nejbohatších sbírek kolibříků. Zastoupeny jsou tu druhy z celého světa, často velmi zajímavé a raritní. Sbírka pěvců se 150 druhy se řadí mezi největší v republice. Unikátním exponátem ze světa moří je zase zéva obrovská, jejíž obě ulity byly v minulosti využívány jako nádoby na svěcenou vodu v kostele v Litoměřicích. Expozici doplňují zvuky živých tvorů – žab, čolků, plazů i některých druhů hmyzu.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.