KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Zámek Lemberk.
Zámek Lemberk
Zámek Lemberk. 
Autor / zdroj foto: Zámek Lemberk

Zámek Lemberk / Jablonné v Podještědí

Jedinečná barokní štuková výzdoba, původní Zdislavina světnička, rytířský sál, černá kuchyně a clam-gallasovský apartmán z 19. století vám ukážou bohaté dějiny zámku Lemberk. Nezapomenutelným pro vás jistě bude i bajkový sál s kazetovým stropem z roku 1610.

Reprezentační a soukromé prostory
Okruh je zaměřen na historii Lemberka a obsahuje hlavní reprezentativní místnosti zámku, jako je zámecká kaple Seslání Ducha svatého, renesanční a barokní pokoje, bajkový sál s renesančním kazetovým stropem, rytířský sál s barokní štukovou výzdobou z 2. pol. 17. století a apartmán posledních majitelů zámku Clam-Gallasů.

Provozní prostory zámku
Okruh je zaměřen především na provozní místnosti zámku. Jedná se o vrchnostenské byty a kancelář, černou kuchyni, malou zbrojnici a Zdislavinu světničku, která vznikla v 17. století při barokní přestavbě zámku jako památka na život svaté Zdislavy.

Expozice historických stylů
Jedenáct stylizovaných interiérů z období klasicismu, empíru, biedermeieru, historizujících slohů, secese a kubismu. Expozici doplňují texty o dobovém vývoji i o vybavení.


Z historie zámku
Původně gotický hrad byl vystavěný ve 40. letech 13. století Havlem z Lemberka, manželem sv. Zdislavy. V polovině 16. století byl přestavěn na renesanční zámek, a mezi léty 1660–1680 upraven do současné raně barokní podoby. Od roku 1726 byl v držení Gallasů, později Clam-Gallasů, kteří jej vlastnili až do roku 1945.

Zajímavá je i samotná sv. Zdislava. Již za svého života proslula svou dobročinností, milosrdenstvím a schopností uzdravovat. Stala se léčitelkou nemocných, ochránkyní chudých a opuštěných. Společně s manželem Havlem založila v Jablonném městský špitál, dominikánský klášter a kostel, kam byla po předčasném úmrtí v roce 1252 pohřbena.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.