KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Hrad Rotštejn.
Hrad Rotštejn
Hrad Rotštejn. 
Autor / zdroj foto: Hrad Rotštejn

Hrad Rotštejn / Rotštejn

Vítejte v Českém ráji - devět kilometrů severovýchodně od Turnova, směrem ke strážní hoře Kozákovu, až na samém okraji přírodní rezervace Klokočské skály, leží romantická zřícenina hradu Rotštejn. Částečně zděná a částečně vtesaná do bloku čtyř pískovcových skal.

Z kdysi mohutného hradu, založeného kolem roku 1250 se do počátku třetího tisíciletí dochovalo velmi málo. Při pohledu z okolních skal jsou patrné zbytky hradního paláce a na první pohled také upoutají podivně „rozhozené“ pískovcové bloky po bývalém nádvoří. To více jak 500 let opuštěný hrad do této podoby „upravilo“ přirozené zvětrávání pískovcových skal, spojené s opadem obrovských balvanů ze skalního masivu a také šikovné lidské ruce, které kámen z hradních zdí i části opadlých skal, použily při stavbách chalup a domků v okolí. Nádvoří v roce 1941 přeťala žlutě značená turistická stezka. A tak zbylo torzo paláce a při patě skal takzvané ,,hradní sklepy".

Hrad byl založen krátce po polovině 13. století šlechtici z rodu Markwarticů, rodu v erbu kráčející lvice. Pan Jaroslav z Hrutwice nechal hrad postavit na a ve třech skalách do tvaru zploštělé krokvice pro svého syna Voka, později řečeného z Rotštejna. Byla to stavba z části zděná, z části dřevěná. Po požáru někdy mezi 1272-5 (prameny se různí) pak dřevěné části nahradila stavba hrázděná. V roce 1318  byl hrad dobyt a vypálen. Na poplěnění panství se podílelo 152 šlechticů z Království Českého. Tehdy hrad držel Vok II. z Rotštejna. Po tomto požáru byl hrad přestavěn dle tehdejší německé módy a vznikl zde zděný palác.


Klokočské skály jsou jednou ze čtrnácti jedinečných pískovcových oblastí, nazývaných pro svůj vzhled též skalní města, které nalezneme v Geoparku Český ráj. Svůj název mají od rostliny Klokočí (Staphylea pinnata), která v podobě keřů hojně porůstala celé skalní město od raného středověku až do poloviny 19. století.

Klokočské skály příroda zformovala do tvaru, který vědci nazývají kuesta. Tímto termínem označujeme tvar hory nebo hřebenu, který se na jedné straně zvedá pod velmi mírným úhlem, ale na druhé straně, zvané čelo, prudce klesá. Klokočské skály jsou charakterizovány především čelem kuesty s výraznými skalními stěnami, i když i v nich najdeme skupiny skalních věží. Na tvarování čela kuesty a kaňonu Zeleného dolu se významně podílela puklinatost. Nápadné jsou vysoké skalní věže a nejrůzněji tvarované skály. Na Rotštejně je vyvinuto velké skalní okno, které se stalo součástí středověkého panského sídla. Klokočské pískovce jsou neobyčejně pestré i při pohledu zblízka. Je zde řada voštinových stěn s dokonalou geometrií a zřejmým “stavebním plánem” výzdoby podmíněným vlastnostmi horniny a prostředí, skalních kůr a říms. Díky tomu je skalní město domovem celé řady chráněných druhů živočichů. Vyskytuje se zde například výr velký, holub doupňák, nebo svižník, a rostlin, jako třeba vláskatec tajemný.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.