VĚDA A TECHNIKA / Auto-moto

Škoda Auto poodkrývá první detaily k blížícímu se odhalení nových generací vozů Superb, Superb Combi a Kodiaq
Škoda Superb čtvrté generace – silueta Škoda Auto poskytla první náhled na nástupce úspěšného modelu Superb liftback. 
Autor / zdroj foto: Škoda Auto

Škoda Auto poprvé poodhalila nástupce svého vlajkového modelu Superb (verze liftback a kombi) a svého vrcholného SUV Kodiaq. V rámci akce "Let´s Explore" zveřejnila česká automobilka první oficiální snímky siluet vozů nové generace. Představení vozů Superb a Kodiaq bude patřit k největším událostem značky letošního roku, které na podzim vyvrcholí samostatnými světovými premiérami. Oba vozy nabídnou moderní, úsporné zážehové a vznětové motory a také plug-in a mildhybridní varianty pohonu.

Klaus Zellmer, předseda představenstva společnosti Škoda Auto říká: "Superb a Kodiaq jsou dvěma důležitými pilíři modelového portfolia Škoda, právě proto je pro nás představení nových generací obou modelových řad, které proběhne na podzim, velice významnou událostí. Model Superb je vlajkovou lodí našeho portfolia vozů se spalovacími motory. Ve své čtvrté generaci bude i nadále udávat měřítka v oblasti komfortu a prostoru, a to jak ve verzi liftback, tak ve verzi kombi. Druhá generace modelu Kodiaq posune bezpečnost, techniku a všestrannost na zcela novou úroveň. Dlouhodobě nabízíme v portfoliu naší značky to nejlepší ze světa elektrických i spalovacích pohonů a vycházíme vstříc potřebám našich zákazníků.  Oba modely budou tak nabízeny také v plug-in hybridní a mild hybridní variantě.“  

Nové funkce, vylepšené technologie a propracované interiéry

Podzim roku 2023 bude ve znamení dvou významných světových premiér společnosti Škoda Auto, kdy český výrobce představí čtvrtou generaci svého vlajkového modelu Superb a druhou generaci SUV Kodiaq. V rámci akce "Let's Explore" zveřejnila Škoda Auto první oficiální snímky siluet, které odhalují obrysy nových vozů. Kromě zcela nového exteriéru přichází každý z modelů s novými prvky výbavy, vylepšenými technologiemi a zcela přepracovaným interiérem. Čtvrtá generace modelu Superb bude opět k dispozici jako liftback i jako mimořádně prostorné kombi. Přicházející generace vlajkového modelu se bude nově vyrábět na Slovensku, v závodě koncernu Volkswagen v Bratislavě. Nová generace modelu Kodiaq se bude vyrábět v českém závodě Škoda v Kvasinách, odkud pochází i jeho předchůdce.  

Dva úspěšné příběhy

Superb a Kodiaq jsou dvěma vrcholnými modely typu liftback/kombi a SUV značky Škoda, a zároveň jsou oba mimořádně úspěšné. Název "Superb" se používal již ve 30. letech 20. století pro vrcholnou řadu luxusních vozů Škoda. Později, v letech 2001 až 2008, se prodalo téměř 137 000 kusů první moderní generace vozů Superb. Šlo zároveň o první model značky Škoda, který představil špičkové moderní prvky, jako jsou bi-xenonové světlomety, automatickou převodovku Tiptronic či funkci Coming Home. Již od počátku sbíral Superb první generace řadu prestižních ocenění, včetně titulu "Nejlepší importovaný vůz" německého motoristického časopisu Auto Bild. Druhá generace se objevila v roce 2008 a jako první nabídla zákazníkům možnost pohonu všech kol. Verze Superb Combi, představená v roce 2009, vyvolala ještě větší pozornost. Celkově zaznamenala druhá generace modelu Superb 618 000 kusů dodaných zákazníkům. Třetí generace, představená v únoru roku 2015, nabídla v obou karosářských variantách ještě více prostoru pro cestující a zavazadla. Přidala také inovativní asistenční systémy pro zvýšení bezpečnosti a zároveň byla úspornější a měla nižší emise než její předchůdce. V roce 2019 byla tato vlajková loď opět modernizována, přičemž varianta Superb iV se stala prvním plug-in hybridním modelem značky Škoda. Dosud bylo zákazníkům dodáno více než 777 000 kusů modelu Superb třetí generace.  

Model Kodiaq byl uveden na trh v roce 2016 jakožto první zástupce ofenzivy značky v segmentu SUV a dodnes zaznamenal celkový počet 740 tisíc prodaných vozů. Na přání ho lze získat se sedmi sedadly a do segmentu SUV vnesl vzrušující krystalický designový jazyk značky Škoda. V roce 2018 jeho úspěch následovala sportovní varianta Kodiaq RS a v roce 2021 byla aktualizována celá modelová řada. Více než 40 mezinárodních ocenění je viditelným důkazem vynikajících kvalit a mimořádné obliby tohoto velkého SUV z Mladé Boleslavi. 

Autor / zdroj: -cra-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.