KULTURA / Film

Festival Jeden svět v Semilech začíná už za pár dní
Zahájení festivalu proběhlo tento týden v pražské Lucerně.  
Autor / zdroj foto: Jeden svět

Semily

Již příští týden se po pětileté pauze vrací do Semil přehlídka dokumentárních filmů Jeden svět. Divákům nabídne jedenáct projekcí a řadu hostů – režisérku Veroniku Liškovou, novináře Jana Tunu a Ivana Březinu nebo analytika Kryštofa Kruliše. Zahrají kapela Ruiny Blahobytu a Dj Innerscope.

Festival v Semilech začne ve čtvrtek 30. března od 19 hodin filmem Bobi Wine: Prezidentské reggae, jenž uvedou učitelé semilského gymnázia Petr Pýcha a Jan Hortvík jako součást filmového klubu. V ten samý večer proběhne i slavnostní zahájení se zástupci pořádající organizace Člověk v tísni.

V pátek přijedou novináři Jan Tuna a Ivan Brezina. Debata s nimi doplní projekci dokumentu Kuciak: vražda novináře, který popisuje vraždu mladého slovenského žurnalisty a jeho družky. Páteční večer pak zvedne diváky a divačky ze sedaček – v KC Golf nejprve zahrají Ruiny Blahobytu, kapela s nádechem undergroundu, na ni naváže DJ Innerscope, který nachystal set plný  progressive house a melodic techno.

Ani víkend nebude na hosty skoupý. V sobotu režisérka Veronika Lišková uvede svou novinku Návštěvníci, vyprávějící o české rodině s malými dětmi žijící na mrazivých Špicberkách. Nedělní večer nabídne film Postpráce, který s publikem rozebere expert na pracovní trh Kryštof Kruliš. Poslední projekcí letošního ročníku bude snímek Farmář a hipster a diskuze s Davidem Pražákem ze společnosti Agrocentrum Jizeran.

Dokumentární přehlídku pořádá organizace Člověk v tísni od roku 1999, do letošního ročníku se zapojí 28 českých měst. Semily budou jediným zástupcem v Libereckém kraji. Kromě projekcí pro veřejnost se mohou zapojit i základní a střední školy, pro které organizátoři každoročně připravují speciální nabídku filmů.

Autor / zdroj: Renata Coufalová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.