Studentská soutěž pIšQworky spustila přihlašování. Studenti českých a slovenských škol se mohou jako jednotlivci nebo týmy zaregistrovat do 18. října. Soutěže se pravidelně účastní tisíce studentů, ti nejlepší se letos utkají na Masarykově univerzitě v Brně.
„Jsme jediná soutěž, které se může zúčastnit a uspět v ní opravdu každý. Nejsme matematická olympiáda, kde jsou potřeba hluboké předchozí znalosti. Pro účast v pIšQworkách stačí umět nakreslit křížek a kolečko,“ uvedla koordinátorka soutěže Sára Uvízlová.
Piškvorky rozvíjí logické, prostorové a analytické myšlení studentů a také jejich prostorovou představivost. V mnoha ohledech se podobají šachům, díky jednodušším pravidlům jsou ale mnohem dostupnější. „Naučit se hrát dobře zabere jen pár týdnů. I proto se u nás potkávají žáci z průmyslovek, obchodek, učilišť i gymnázií,“ doplnila Uvízlová. Soutěže se studenti účastní v tří a pětičlenných týmech. Oproti hře jeden na jednoho tak pIšQworky navíc podporují týmového ducha a smysl pro fair play.
Soutěž má tři úrovně. Nejdřív se soutěžící v listopadu utkají na více než 150 oblastních turnajích, které se konají zpravidla v okresních městech. Následují krajské turnaje, ze kterých ty nejlepší týmy postoupí do Grandfinále. To se koná 5. a 6. prosince na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, která je spolupořadatelem soutěže.
Aby byla soutěž skutečně co nejpřístupnější, rozdělili organizátoři její týmovou část na dvě věkově vyrovnané kategorie – základní a střední školy. „Vyvarujeme se tím situaci, kdy maturant rozdrtí šesťáka. Když navíc mají základky vlastní turnaje, včetně grandfinále, soutěžící se dostanou mnohem dál, což je motivuje se v hraní zdokonalovat a vracet se. A my máme velkou radost, když se naši soutěžící hlásí opakovaně,“ sdělil vedoucí turnajů Jan Votoček. Střední školy soutěží v pětičlenných týmech, základní pak v týmech tříčlenných.
Už čtvrtým rokem se vedle týmové koná také individuální část soutěže. Ta vznikla během covidu, kdy soutěžící hráli na online piškvorkové platformě. Letos se ale organizátoři rozhodli soutěž jednotlivců přesunout zcela do offlinu. „Pro naše soutěžící je důležité se potkávat s ostatními a my chceme podpořit další růst piškvorkové komunity v Česku. Proto letos uspořádáme tři prezenční turnaje ve velkých českých městech,“ přiblížila vedoucí turnajů jednotlivců Daniela Indráková. Jednotlivci se utkají 9. listopadu v Brně, 23. listopadu v Ostravě a 30. listopadu v Praze.
Hra piškvorky má v Česku bohatou tradici – čeští reprezentanti získali zlato na posledních dvou mistrovstvích světa a soutěže pIšQworky se každoročně účastní na sedm tisíc soutěžících.
Soutěž organizuje studentský spolek Student Cyber Games, který sdružuje aktivní středoškoláky a vysokoškoláky. Průměrný věk organizátorů je kolem osmnácti let. Spolek kromě pIšQworek organizuje také soutěž v prezentačních dovednostech Prezentiádu a soutěž ve vývoji webových aplikací Tour de App.
Spolupořadatelem soutěže je Masarykova univerzita v Brně. Dalšími partnery jsou společnosti ÁMOS vision, Kamdu, Freelo, Papírny Brno, Education.cz, Albi a TEP factor.
Veškeré podrobnosti naleznete na webových stránkách soutěže. Aktuální dění můžete sledovat také na Facebooku a Instagramu soutěže.
Harmonogram soutěže týmů:
- 18. října uzávěrka přihlašování
- 4.–22. listopadu oblastní turnaje
- 25–29. listopadu krajské turnaje
- 5. prosince grandfinále ZŠ
- 6. prosince grandfinále SŠ
Harmonogram soutěže jednotlivců:
- 18. října uzávěrka přihlášek
- 9. listopadu turnaj v Brně
- 23. listopadu turnaj v Ostravě
- 30. listopadu turnaj v Praze