AKTUÁLNĚ / Krimi

Rozjíždí se letošní kolo forenzního značení
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Envato Elements

ČESKÁ LÍPA

Pro všechny majite kol či koloběžek z České Lípy máme dobrou zprávu. Město opět rozjíždí další kolo forenzního značení. Od července tak bude opět možné pro občany České Lípy tradičně na Dopravním hřišti v Arbesově ulici zdarma nechat kola, koloběžky či invalidní vozíky označit speciální sadou značení, díky které budou dopravní prostředky v případě krádeže snadněji dohledatelné. 

Termín je nutné zarezervovat předem, a to na webu města. Termíny jsou prozatím vypsány od 3. – 24. července. Další termíny město plánuje na srpen.
 
Poprvé město nabídlo možnost forenzního značení svým občanům před čtyřmi lety. Forenzní značení kol je metoda, pomocí které je možné jízdní kola, koloběžky nebo invalidní vozíky označovat unikátní látkou, v níž jsou mikrotečky s kódem, které nejsou viditelné pouhým okem. Takto označené kolo má pak svoji jedinečnou syntetickou DNA, obdobně unikátní jako otisk prstu. Mikrotečky s kódem jsou neviditelné, dopravní prostředek je však označen viditelnou samolepkou, která potencionální pachatele informuje, že je opatřen syntetickou DNA a zaregistrován v nadnárodní databázi výrobce tohoto značení. Při označením kola navíc nedochází k jeho estetickému či faktickému poškození.
 
Samolepky lze aplikovat za hezkého počasí, kdy je minimum prachu a vlhkosti. 
 
U označování kola bude přítomen příslušník městské policie. K označení musí mít lidé občanský průkaz a ideálně kupní smlouvu ke kolu. Pokud kupní smlouvu občan mít nebude, stačí čestné prohlášení, že je majitelem kola či invalidního vozíku. Kolo, koloběžka nebo invalidní vozík musí být řádně očištěny, jinak není možné značení provést!

Autor / zdroj: Kristýna Kňákal Brožová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.