AKTUÁLNĚ / Krimi

Požár ve Světlé pod Ještědem zaměstnal v noci na sedm jednotek hasičů
 
Autor / zdroj foto: Jan Přerovský / HZS Libereckého kraje

Světlá pod Ještědem

Hasiči v úterý zasahovali u požáru podkroví rodinného domu v obci Světlá pod Ještědem – části Rozstání na Liberecku.

V 20:22 hod byl na krajské operační a informační středisko nahlášen požár rodinného domu s plameny šlehajícími střechou ven. Z tohoto důvodu byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu, kdy následně do místa zásahu přijelo na sedm jednotek hasičů. Hasiči postupně navyšovali počet útočných vodních proudů. Hasební práce probíhaly jak ze dvou přistavených automobilových žebříků, tak mimo jiné i jedním vodním proudem uvnitř objektu, a to v půdním prostoru. Celkem se na místě nacházelo osm cisteren, které dodávaly vodu do všech pěti vytvořených proudů – ostatní cisterny zajišťovaly kyvadlově dodávku vody k objektu. K proniknutí k ohnisku požáru nacházejícímu se ve střešní konstrukci museli hasiči přistoupit k rozebrání konstrukce střechy, která byla vyplněna silnou vrstvou izolace a na střeše se dále nacházely solární panely. Hasiči také prováděli evakuaci majetku z částí domu, které nebyly zasaženy požárem, vyvezen byl z objektu i nepoškozený osobní automobil. Lokalizace požáru nastala po necelých dvou a půl hodinách od nahlášení, a to v 22:47 hod. Po likvidaci požáru, kterou velitel zásahu oznámil na krajské operační středisko v 23:19 hod, byl do ranních hodin nařízen dohled nad požářištěm místní dobrovolné jednotce ze Světlé pod Ještědem – Rozstání.

Osobu z hořícího rodinného domu zachránil příslušník HZS Libereckého kraje, který jako člen místní dobrovolné jednotky okamžitě zareagoval na vzniklou situaci a neváhal v době svého volna přispěchat na pomoc. Popálená osoba pak byla následně předána do péče Zdravotnické záchranné službě Libereckého kraje. Oběma osobám byla z důvodu nadýchání se zplodinami hoření poskytnuta kyslíková terapie.

Předpokládaná výše škody na objektu se vyšplhala na 3 mil. Kč, uchráněné hodnoty čítají 8 mil. Kč – příčina vzniku požáru zůstává v šetření.

Na místě zasahovala jednotka ze stanice HZS Liberec, dále dobrovolní hasiči z jednotek obcí Český Dub, Křižany, Osečná, Světlá pod Ještědem – Rozstání, Všelibice a Liberec – Horní Hanychov.

Autor / zdroj: Eva Klímová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.