AKTUÁLNĚ / Společnost

Zimní Srdíčkové dny
 
Autor / zdroj foto: Život dětem o.p.s.

Tradiční zimní Srdíčkové dny začínají v pondělí 4. prosince a končí v pátek 8. prosince. Tuto tradiční sbírku pořádá o.p.s. Život dětem na pomoc rodinám s vážně nemocnými dětmi již od roku 2000. Jako každou zimu naši dobrovolníci, studenti středních škol a učilišť, vyrazí do ulic, aby kolemjdoucím nabídli naše sbírkové předměty. Výtěžek zimních Srdíčkových dnů pomůže už tradičně vážně nemocným dětem, které se bez pomoci laskavých lidí neobejdou. Tváří těchto zimních Srdíčkových dnů je malý Adámek, který nečekaně onemocněl leukémii.

Více než rok vypadal Lexík jako úplně zdravý chlapeček. Vyrůstal v milující rodině, společně se svou psí kamarádkou a taky s kočičí smečkou. V šestnácti měsících z ničeho nic měl několik týdnů zvýšenou teplotu. Maminka s ním pravidelně chodila k dětské doktorce, která ji uklidňovala, že nejde o nic vážného, že jde jenom o dětskou virózu nebo, že jejímu synovi rostou zuby a k tomu zvýšená teplota přece patří. Jenže teplota stále neklesala, a tak maminka znovu navštívila dětskou doktorku. Místo ní byl v ordinaci zastupující doktor. Ten si maminku vyslechl, poslal ji ihned na odběr krve a zjistil, že Lexík má nízkou hladinu hemoglobinu. Po dalších vyšetřeních si rodiče vyslechli smutnou diagnózu – malý Lexík má akutní lymfoblastickou leukémii. Rodičům bylo jasné, že nejde o žádnou banální chřipku, že chlapečkova léčba bude dlouhá a jim nezbývá než doufat, že se úplně vyléčí. Maminka s Lexíkem musela zůstat deset dnů v motolské nemocnici, kde udělali veškerá potřebná vyšetření a zahájili chemoterapie. Bylo to těžké pro celou rodinu. Maminka se v nemocnici tajně vybrečela v koupelně, aby před svým synem mohla být statečná. Po dlouhých deseti dnech mohl Lexík s maminkou domů a na chemoterapie docházeli ambulantně. Kvůli snížené imunitě se dneska musí chlapeček vyhýbat infekcím, které jsou pro něho velmi nebezpečné. Když onemocní, okamžitě i s běžnou virózou skončí na antibiotikách. Lexík se musí vyhnout všemu, kde by mohly být bakterie, dokonce nesmí ani zmrzlinu nebo jídlo z restaurace. Jediné, co lékaři chlapečkovi nezakázali, jsou domácí zvířata, proto si mohla rodina nechat jak pejska, tak kočičky. A za to jsou všichni nesmírně vděčni, protože domácí mazlíci jsou členy jejich rodiny a všem přinášejí domácí pohodu. Lexík musí chodit na pravidelné kontroly krve a rodiče doufají, že se mu leukémie už nevrátí, ale až po pěti letech, když bude všechno v pořádku, budou moci rodiče říct, že je jejich syn opět zdravý. Ale strachu o něho se už nikdy nezbaví.

Srdíčkové dny pomohou nejen Lexíkovi, který má výrazně sníženou imunitu, ale také dalším vážně nemocným dětem v celé naší republice.

"Život dětem o.p.s. děkuje všem, kteří si od dobrovolníků sbírkové předměty zakoupí. Pokud dobrovolníky nepotkáme, prosíme, otevřete webové stránky www.srdickovedny.cz, kde můžete přispět také online. Samozřejmě můžete přispět zasláním dobrovolné finanční částky na účet 83297339/0800 pod variabilním symbolem 1234 nebo zasláním dárcovské SMS. Tu můžete poslat na číslo 8 77 77 ve tvaru DMS ZIVOTDETEM30 nebo 60 nebo 90 a nově taky DMS ZIVOTDETEM190.

Život dětem s úctou děkujeme všem, kteří nemocné děti prostřednictvím Srdíčkových dnů podporují. Nesmírně si Vaší laskavé pomoci vážíme."

Autor / zdroj: -cra-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.