AKTUÁLNĚ / Společnost

Dobročinná topinka
 
Autor / zdroj foto: Renata Dvořáková

Čerská Lípa

O letošním adventu se uskuteční již osmý ročník Dobročinné topinky. Akci, kterou pořádají českolipské turistické oddíly mládeže Chippewa a Dakoti. Projíst se topinkou k dobrému skutku bude možné na dvou místech, 28. listopadu na náměstí TGM v České Lípě v čase 14 – 18h a 4. prosince na Vodním hradě na Vánočních trzích. Jedná se o akci, kdy mladí tomíci opráší táborová kamna a smaží na nich topinky, které nabízejí za jakýkoli příspěvek návštěvníkům oblíbených předvánočních akcí.

Letošní výtěžek bude směřovat k 18leté Terezce Hájkové, ke které život není od začátku příliš přívětivý. Narodila se předčasně císařským řezem spolu se svojí sestrou dvojčetem. Terezka však byla přiškrcena pupeční šňůrou a po sérii vyšetření jí byla diagnostikována dětská mozková obrna a přidaná další neurologická onemocnění a mentální poškození. O Terezku se starala maminka, která s ní absolvovala vyšetření na ortopedii, neurologii, další vyšetření v nemocnici v Motole, domácí rehabilitaci, rehabilitační pobyty, shánění kompenzační pomůcek, oslovování nadací a shánění finančních prostředků na doplatky speciálních kočárků a vozíků. Když bylo dvojčatům 12 let, zasáhla rodinu další nepřízeň osudu. Po těžké nemoci zemřela maminka a holky zůstaly s tatínkem sami. Nyní je to šest let, co maminka zemřela. Během té doby prošel život celé rodiny mnoho změnami. Tatínek musel skončit v práci, aby se mohl plně starat o sestry a domácnost. Péče o Terezku zahrnuje oblékání, osobní hygienu, nakrmení i mobilní asistenci. Není to z žádného hlediska, ať už z hlediska fyzického, hlediska psychického, nebo hlediska finančního, lehká situace. Dnes pan Hájek Terezku denně vozí do speciální a praktické školy v České Lípě a na pravidelné rehabilitace. Školu Terezka navštěvuje od 7 let. Má individuální studijní plán a v rámci svých možností se učí psát, číst, počítat, kreslit, zpívat a spoustě novým užitečným dovednostem. Přes překážky a rány, co osud Terezce připravil je to slečna se smyslem pro humor, která má ráda své přátele nejen ze školy a veselé lidi kolem sebe.

Veškeré vybrané peníze tak budou směřovat na pořízení speciální autosedačky, která je nejen polohovatelná, ale dá se i jakkoli nastavit, vyklápět, otáčet a přizpůsobí se na míru handicapovanému člověku.

Charitativní akci podpořili Jizerské pekárny spol. s r.o., které věnují bochníky chleba a město Česká Lípa, které nám vyšlo vstříc při pořádání dobročinných předvánočních akcích.

Přijďte 28. listopadu mezi 14 a 18h na náměstí TGM v České Lípě nebo 4. prosince na Vodní hrad nasát nejen vánoční atmosféru, ale také pomoci dobré věci zakoupením křupavé dobroty.

Autor / zdroj: Renata Dvořáková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.