KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum a Pojizerská galerie přibližuje lidová řemesla a způsob bydlení našich předků
 
Autor / zdroj foto: Muzeum a Pojizerská galerie

Muzeum a Pojizerská galerie / Semily

Muzeum dokumentuje region horního Pojizeří se zaměřením na etnografii, oblast společenskovědní a uměleckou. Můžete zde najít malovaný nábytek, předměty z podkrkonošských domácností jako jsou lidové kroje, městské a venkovské oblečení z přelomu 19. a 20.století, Maiznerův betlém, památky na krkonošské i jiné řemeslníky a další zajímavosti.

Již z názvu Muzea je zřejmé, že kromě rodného domu Ivana Olbrachta, původní budovy muzea, patří k Muzeu i Pojizerská galerie využívaná především pro pořádání uměleckých výstav. Díky architektonicky zajímavému řešení jsou kromě prostor na obvodních zdech využívatelné i čtyři sloupy v prostoru. Uprostřed galerie můžete vidět atypické střešní okno. Součástí galerie je také pískovcový portál z Košťálovského mlýna. Portál byl postaven v roce 1815 Janem Culíkem pro Rykrům mlýn v Košťálově u Semil.


Výstavní sál
Výstavní sál se nachází v přízemí. Díky významné výstavní činnosti před vybudováním Pojizerské galerie, která byla slavnostně otevřena
v roce 1991, sloužil jako hlavní výstavní prostor pro spoustu kvalitních českých výtvarníků, ať malířů, grafiků, sklářů, keramiků, ale i sochařů, kovotepců, řezbářů a fotografů. Je pravidelně využíván do dnešních dnů.

Půdní prostor
Do stylového půdního prostoru byla umístěna etnografická expozice, která dokumentovala interiér chudého podkrkonošského chalupníka nebo domkaře. Proměny se dočkal půdní prostor až v roce 1996, kdy byla otevřena obměněná expozice nazvaná „(Ne)zapomenutá minulost“, jež návštěvníkům představovala lidová řemesla a způsob bydlení našich předků.

Věž kostela sv. Petra a Pavla
Novorománský kostel sv. Petra a Pavla je jednoznačně dominantou města. Byl postaven roku 1911, na jeho místě stával původně kostel dřevěný, který byl roku 1702 nahrazen kostelem kamenným. V blízkosti kostela najdete několik zajímavých soch. Ne všechny zde mají své původní místo. Například socha sv. Václava, kterou F. L. Rieger nechal zhotovit jako památku na svého otce, stávala na dnešním Riegrově náměstí. Původní památkou na starý kostel jsou sochy sv. Petra a Pavla v nadživotní velikosti z roku 1702, které jsou umístěné hned u vchodu.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.