KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Zřícenina hradu Trosky.
Hrad Trosky je světovou přírodní raritou. Jeho základ tvoří ojedinělý skalnatý útvar sopečného původu
Zřícenina hradu Trosky.  
Autor / zdroj foto: Hrad Trosky

Hrad Trosky / Rovensko pod Troskami

Hrad Trosky patří k nejznámějším českým hradům. Nachází se devět kilometrů na jihovýchod od města Turnov, v okouzlující krajině Český ráj. Mohutná zřícenina se rozkládá na dvou čedičových skalách a dominuje okolní krajině a celému Českému ráji. Hrad získal své pojmenování již ve středověku, jméno se shodovalo se skalním útvarem, na němž byl vybudován. 

Národní přírodní památku charakterizují dvě věže – Baba a Panna. Název vznikl díky zdejším nesmiřitelným obyvatelkám. Panna je vyšší a štíhlejší, Baba menší a podsaditější. Jejich neustálé hádky se prý rozléhaly daleko do kraje.

Při návštěvě se podíváte do královského paláce s jedinečnou kaplí a gotickými architektonickými detaily. Nebude chybět návštěva v purkrabském paláci a dalších částech hradu. Zpřístupněna je také Velká věž s rytířskou síní, umístěna v nejvyšším patře, odkud máte skvělý výhled na okolí.

Trosky se řadí mezi rozhledové body prvního řádu a vám se z vyhlídek otevře nádherný panoramatický výhled na Krkonoše, Kozákovský hřbet, Zvičinu, Drábské světničky, Ralsko, Bezděz a z větší části i na České středohoří.

Trosky vás upoutají již z dálky, pokud například projíždíte krajinou. Jestliže se vám nechce přímo na hrad, vyzkoušejte okolní údolí plná krásných rybníků, strmých svahů, skalních stěn. Na výlet, který vás nabije pozitivní energií, se vydejte po mnoha turistických nebo cyklistických trasách.

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu Trosky.


Historie hradu
Hrad podle všeho založil Čeněk z Vartemberka během druhé poloviny 14. století. Od roku 1559 již žádní majitelé na Troskách nebydleli a sláva pomalu uvadala. Pustnoucí hrad začali obdivovat umělci, malíři a turisté. Vyhlídková terasa u věže Panna vznikla již před polovinou 19. století. Druhá věž Baba byla zpřístupněna v roce 2000.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.