KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Hrad Bezděz
 
Autor / zdroj foto: Hrad Bezděz

Hrad Bezděz / Bezděz

Bezděz se řadí mezi nejvýznamnější památky Česka, jedná se totiž o nejlépe dochovaný hrad Přemysla Otakara II. Hrad si můžete volně projít s tištěným průvodcem. Prohlídkový okruh zahrnuje hradní kapli, královský palác, velkou věž, purkrabský palác a manské paláce na 2. nádvoří. Čekají na vás také jedinečné výhledy díky ochozu na Velké věži.

Královský hrad Bezděz založil v roce 1264 již zmiňovaný Přemysl Otakar II. Král „železný a zlatý“ se snažil stavbou nedobytných hradů a zakládáním královských měst upevnit moc proti šlechtě. Roku 1279 zde byl uvězněn jeho syn Václav II. s matkou královnou Kunhutou.

Konkrétní slohová orientace mistrů, kteří budovali Bezděz, byla - jak napovídá především velkolepá kaple - nejspíše hessenská. Stavební huť se svého úkolu zhostila jistě k plné spokojenosti panovníka. Na svou dobu vytvořila opravdu nedobytný hrad a sídlo s vysokou uměleckou hodnotou.

Od roku 1627 pak hrad vlastnili Valdštejnové. V 19. století se zde také inspiroval Karel Hynek Mácha ke svému dílu Máj.

Hrad si můžete volně projít s tištěným průvodcem. Prohlídkový okruh zahrnuje hradní kapli, královský palác, velkou věž, purkrabský palác a manské paláce na 2. nádvoří. Na Bezdězu uvidíte unikátní raně gotickou kapli s dvojitým ochozem a dvěma poli křížových kleneb a klenbou závěru. Taky na vás čekají jedinečné výhledy díky ochozu na Velké věži.

Hradní kaple byla původně zasvěcena archandělu Michaelovi, ale po příchodů mnichů augustiniánů v roce 1924 byla přesvědcena Panně Marii. V kapli vyniká zachované původní křížové klenutí stropu, vysoká hrotitá okna na zdvojeném ochozu a také královská tribuna v západní části.

Purkrabský palác byl sídlem královského správce hradu. Nejvýznamnějším byl za Karla IV. rytíř Oldřich Tista z Libštejna, který pomohl králi založit velký rybník u Doks, dnes Máchovo jezero.

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.