KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Hrad Valdštejn.
Hrad Valdštejn
Hrad Valdštejn. 
Autor / zdroj foto: Hrad Valdštejn

Hrad Valdštejn / Turnov

Hrad Valdštejn není jen historickým sídlem lidí, kteří jej v dávných dobách obývali. Je také součástí přírody a skýtá místo k životu obyvatelům z říše zvířat. Můžete zde narazit třeba na netopýry.

Klasicistní dům
Expozice je připravena v prvním patře tohoto domu a zahrnuje dvě místnosti, Slavnostní sál a salonek. Součástí je ucelená portrétní galerie posledních majitelů Lexů z Aehrenthalu, kteří v 19. století vlastnili nejen hrad Valdštejn, ale i město Turnov a jeho okolí. Součástí jejich erbu jsou tři zlaté klasy obilí na modrém pozadí.

Romantický palác
Romantický palác se nachází na třetím skalním bloku. Palác nechal roku 1836 postavit Alois Lexa z Aehrenthalu na místě původního středověkého paláce. Expozice jednotlivých místností je věnována místní flóře a fauně – přírodě a lovu či Albrechtovi z Valdštejna. V rytířském sále se nachází kromě erbů majitelů hradu i původní lustr s lukostřelci a litinová kamna. Součástí expozice je i bohatě vybavená kuchyně.

Středověké sklepení hradu
Výstava přibližuje významný fenomén krajiny Českého ráje, seznamuje se vznikem pískovcových skalních měst, vznikem a vlastnostmi pískovců a dokládá jeho význam pro člověka. Expozice připomíná také dílo akademického sochaře Jiřího Nováka, autora kopií valdštejnských soch.

Druhá výstava instalovaná ve sklepeních seznamuje s archeologickými vykopávkami a historií hradu. Hrad Valdštejn byl zpřístupněn jako druhá památka v Čechách. Nachází se v Hruboskalském skalním městě na Zlaté stezce Českého ráje a stojí na mohutných pískovcových skalních blocích. Turistické cesty vznikly na Hruboskalsku již v první třetině 19. století.


Z historie hradu
Valdštejn, nejstarší hrad Českého ráje, byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů v Valdštejna. Valdštejnové drželi hrad asi do roku 1380 a další majitelé páni z Vartenberka do počátku husitských válek.

Obsazení hradu husity, loupeživými rytíři, časté střídání majitelů v 15. století, bylo příčinou, že se hrad původně ostrožný rozdělil na hrady dva. V zadní části se oddělil tzv. typický skalní hrad s komplikovaným vstupem zdola na vrchol skalní plošiny. Kateřinou ze Strážnice a ze Štítar, milenkou Hynka, syna krále Jiřího z Poděbrad koncem 15. století končí rezidenční funkce hradu. Valdštejn byl svými majiteli opuštěn.

Vyhořelý a zničený hrad pozvedli k nové slávě opět Valdštejnové, kterým patřil po Albrechtu z Valdštejna dalších 200 let. V 18. století zde vybudovali nevšední poutní místo s jedinečnou atmosférou v prostředí starých ruin rodového sídla, okolních lesů a skal. V této snaze pokračovali i noví majitelé Lexové z Aehrenthalu v první polovině 19. století. Propojili krajinu sítí turistických cest, budovali vyhlídky, lázně Sedmihorky. Jako zajímavý turistický cíl zpřístupnili hrad Valdštejn mezi prvními památkami u nás a romantickými úpravami dotvořili starobylé prostředí.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.