TÁBOR
Severoamerickou faunu v táborské zoologické zahradě budou nově reprezentovat také kachničky karolínské. Na jih Čech doputoval pár těchto okrasných kachen minulý týden ve středu v podvečer ze zoo v německém Bernburgu. Po týdenní karanténě doplní osazenstvo Vodního světa.
„Kachničky karolínské se jako okrasná drůbež chovají několik století. Už v 17. století bývaly okrasou mnoha zámeckých zahrad a rybníků. Nepřehlédnutelně zbarvený je samec, samice je spíše nevýrazná. Zajímavostí jsou její silné drápy, díky kterým dokáže vyšplhat až 15 metrů vysoko. To se jí hodí hlavně při hnízdění, její hnízda najdeme vysoko v dutinách stromů. Často využívají například dutiny po datlech,“ říká ředitel zoo Evžen Korec.
Kachničky karolínské pochází ze Severní Ameriky a bývají zařazovány do skupiny takzvaných dutinových kachen. Dutiny při hnízdění vystýlají prachovým peřím a dřevěnou drtí. Při umělém chovu se nejčastěji využívají kmenové budky. Mláďata stráví v hnízdě pouze jeden den, pak je matka láká na vodu. Z dutiny musí malé kachničky samy seskočit. Mimo dobu hnízdění tráví kachničky karolínské většinu času na vodě, kde spí, páří se i hledají potravu. Obývají převážně zalesněné bažiny, mělká jezera, či okraje rybníků a potoků. Živí se plody, semeny a hmyzem.
Kachničky karolínské doplní v táborské zoologické zahradě společenstvo vodních ptáků v expozici Vodní svět. Kromě nich tam žijí také další druhy kachen a hus, například kachna smaragdová, kachnička amazonská, kachnička mandarínská, husa indická, berneška bělolící či kachna divoká.
Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech a největší soukromá zoo v Česku ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2021 ji navštívilo 110 tisíc lidí. Od dubna je otevřená každý den od 9:00 do 18:00.