AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Zoo Liberec nechala uspat slonici Rání, druhého nejstaršího slona v Čechách

Liberec

Liberecká zoo se v pondělí 26. dubna 2021 rozloučila se samicí slona indického Rání. Z důvodu vážných zdravotních problémů spojených s nadprůměrně vysokým věkem se zoologové a veterináři rozhodli přistoupit k jejímu utracení. Rání bylo 58 let a v liberecké zoo žila od roku 1967. Byla tak jejím nejstarším obyvatelem a zároveň druhým nejstarším slonem v Čechách.

Vzhledem k vysokému věku a fyziologickému opotřebení zubů slonice špatně rozmělňovala potravu a v posledních dnech se potýkala s vážnými zdravotními problémy trávicího traktu.  I přes opakovanou medikaci a intenzivní péči se odborníkům nedařilo negativní vývoj jejího zdravotního stavu zvrátit. „Samice před šesti dny kompletně přestala přijímat potravu a defekovat, což vedlo ke komplikované kolice a postupnému vyčerpání celého organismu. Její stav už nešlo stabilizovat, a proto jsme se rozhodli přistoupit k uspání zvířete,“  říká zoolog Luboš Melichar. Rání se díky důkladné péči libereckých chovatelů dožila úctyhodných 58 let a do posledních dní byla ve skvělé fyzické kondici. Se svým věkem zároveň byla druhým nejstarším slonem chovaným v českých zoologických zahradách.

Rání přicestovala do Zoo Liberec v roce 1967 z indické Kalkaty jako čtyřleté slůně a v Liberci tak strávila naprostou většinu svého života. Posledních sedm let ji v pavilonu dělala společnost sloní samice Bala, se kterou tvořily stabilní dvojici. Bala, kterou pro její problematičtější povahu není možné začlenit mezi větší chovné stádo, zatím v liberecké zoo zůstane. O jejím dalším osudu pak rozhodnou zoologové ve spolupráci s evropským  koordinátorem chovu.

 

Autor / zdroj: Barbara Tesařová


Rání se díky důkladné péči libereckých chovatelů dožila úctyhodných 58 let.
Rání se díky důkladné péči libereckých chovatelů dožila úctyhodných 58 let. 
Autor / zdroj foto: archiv Zoologická zahrada Liberec

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.