AKTUÁLNĚ / Společnost

Neudělal jsem nic výjimečného, řekl při přebírání ocenění záchrance dvou dětí

LIBEREC

Půl roku o svém činu mlčel. S tím, že v aquaparku libereckého Centra Babylon vytáhl z vody dvě malé topící se děti, se nesvěřil student Jiří Brázda ani svým rodičům. Přesto, že se nikde moc nechlubil, dostalo se mu nyní za jeho hrdinský čin v obřadní síni radnice poděkování od primátorky města Martiny Rosenbergové.

Studentu Jiřímu Brázdovi, který by se rád stal jednou profesionálním hasičem, přišli do obřadní síně historické radnice ve čtvrtek 19. června poděkovat vedle primátorky také ředitel Hasičského záchranného sboru LK Roman Hlinovský, ředitel Městské policie Liberec Ladislav Krajčík a s partou dobrovolných hasičů i Karel Císařovský, starosta SDH Karlinky. Právě v tomto sboru je mladý záchrance od dětství členem.

Místa v obřadní síni ovšem nezaplnily jen nablýskané uniformy. Žáka 2. ročníku oboru záchranářství SOU a SOŠ v Liberci – Kateřinkách doprovodilo také vedení školy a celá jeho třída. Nechyběli samozřejmě ani dojatí rodiče. Jiřímu Brázdovi pogratuloval k jeho hrdinskému činu i generální ředitel Centra Babylon Daniel Vajner.

„Kdysi někdo řekl, že dobré skutky povznášejí duši a činí nás ještě lepšími, když nás inspirují k dalším podobným činům,“ zdůraznila třídní učitelka mladého záchrance Jitka Maštálková. Poděkovala také vedení města za to, že toto setkání připravilo a poukázalo tak na čin, který by se mohl stát vzorem pro ostatní. „Jiří Brázda si jako student zvolil cestu, kde na něj nečeká ani moc a ani peníze. Potká na ní hodně zraněných a hodně bolesti. Kdybychom neměli mezi sebou takové lidi, kteří si vyberou obor záchranářství jako své poslání, byl by svět horší, než je,“ doplnila.

Starosta SDH Karlinky Karel Císařovský připomněl, že vloni v červenci si dva chlapci z Německa ve věku 4 a 5 let spletli v aquaparku ústí tobogánů, a místo do méně náročné skluzavky skočili do obřího trychtýře, nejnáročnějšího z vodních atrakcí. Vypadli z něj do vody, hluboké dva a půl metru, a začali se topit. Jiří Brázda, který si v aquaparku dosud přivydělává jako plavčík, nezaváhal. Skočil bleskurychle do vody a oba sourozence vytáhl.

„Při své skromnosti si ani neuvědomuje dopad svého činu,“ řekl o mladém hrdinovi Karel Císařovský.

Jiří Brázda převzal jako ocenění z rukou primátorky Martiny Rosenbergové pamětní list a pamětní medaili města. Rovněž dostal jako dárek předplacený kurz střelby. V závěru setkání se zapsal do kroniky města Liberce.

„Americký spisovatel a učitel Hal Urban řekl, že život není náhoda, ale volba. Nejdůležitější není, co se děje, ale jak si s tím poradíme. Byla bych proto ráda, kdybychom si nejen dnes všichni uvědomili, že naříkání nad dnešním stavem společnosti bude marným, dokud sami budeme lhostejní. Kdybychom si všichni uvědomili, že každé naše rozhodnutí je zásadním pro život nejen nás samých, ale také pro lidi kolem nás,“ zdůraznila primátorka. „Děkuji vám jménem nás všech nejen za tento jeden čin, ale mnohem více za symboliku, kterou v sobě nese. Děkuji vám jako primátorka města Liberce, jako občanka, děkuji vám i jako matka,“ řekla ve svém poděkování primátorka.

Za svůj čin byl Jiří Brázda už na začátku května oceněn v Centru hasičského hnutí v Přibyslavi medailí Za záchranu života. Ocenění na radnici jej příjemně překvapilo. „Dárky, které jsem dostal, se mně moc líbí. Jsem rád. Na druhé straně nepovažuji svůj čin za tak výjimečný, abych si zasloužil tolik slávy,“ poznamenal mladík.

Autor / zdroj: Zuzana Minstrová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.