KULTURA / Ostatní

19.5.2014

Severočeské muzeum zahájí letošní sezónu dvěma výstavami

LIBEREC

První výstavní počin po znovuotevření Severočeského muzea na Masarykově třídě v Liberci muzea bude 22. května v 16 hodin jubilejní ročník expozice Bakalaureáty. Zároveň bude zahájena výstava Historické toalety SM Královské posezení.

V den zahájení, kterého se zúčastní náměstkyně hejtmana LK pro kulturu Hana Maierová, se ještě před otevřením výstavy Bakalaureáty od 14 do 15:30 hodin uskuteční mezinárodní konference Design a technika - Inovace pro Euroregion Nisa - Neiße.

V 16 hodin se představí studenti prezentující závěrečné práce studentů Katedry designu FT TUL (oděvy, bytové textilie, tapiserie, prostorové objekty, sklo, šperky a další). Součástí vernisáže bude rovněž velká módní přehlídka ve vestibulu Severočeského muzea.

Výstava Historické toalety SM - Královské posezení představí historické záchody a sanitární keramiku v průřezu od 19. století až do současnosti. Stěžejními exponáty výstavy jsou zápůjčky historických kusů záchodů z rakouského muzea KLO-SO v Gmundenu a sbírky další toaletní keramiky z Jihomoravského muzea ve Znojmě. Tyto exponáty reflektují zejména produkci znojemského keramického závodu Rudolfa Ditmara, jehož produkce patří v současnosti pod firmu Laufen Cz. Výstava bude doplněna jedinečným cestovním toaletním vybavením maršála Radeckého a toaletní keramikou ze sbírek Severočeského muzea.

Jan Josef Václav Antonín Eusebius František Karel hrabě Radecký, svobodný pán z Radče, c.k. polní maršál, vojevůdce pěti císařů. Radecký je nejvýznamnějším vojákem Rakouska 19. století českého původu. Spolu s Valdštejnem je v zahraničí nejznámějším polním velitelem z Čech. Po období nuceného zapomnění se polní maršál vrací i do naší historie jako evropský lev s českým srdcem, otec vojáků a zachránce Rakouska, jenž neprohrál jedinou bitvu, kterou sám řídil.

Součástí výstavy bude i prezentace nejnovější sanitární keramiky od studentů designu VŠUP v Praze, ZČU v Plzni. V rámci Krajských slavnostní se 14. června uskuteční v Severočeském muzeu opakovaná módní přehlídka bakalářských prací studentů Katedry designu FT TUL. Výstava Bakalaureáty potrvá do 15. června, posezení budou vystavena do 28. září. 3014.

Autor / zdroj: Jiří Langer

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Demolice v Ralsku pokračují, ještě letos půjde k zemi dalších 10 objektů

Liberecký kraj převzal v roce 2007 od státu část vojenského prostoru Ralsko. Nyní se v něm nachází ještě několik desítek objektů v havarijním stavu

Post

Varnsdorfský tiskař Antonín Ulbricht: svědek své doby

Život a dílo varnsdorfského rodáka připomene nová výstava s názvem Svědek své doby. Vernisáž se uskuteční v muzeu ve středu 23. října v 16.30.

Post

Oprava opěrné zdi se blíží ke konci, liberecký tunel čeká částečná uzavírka

Rekonstrukce opěrné zdi na silnici I/35 nad vozovnou Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce u průtahu libereckým tunelem se chýlí ke konci. Dokonč

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA