AKTUÁLNĚ / Počasí

5.3.2013

Kdy už přijde jaro? Ještě si počkáme, bude mráz i sníh

Taky už máte zimy plné zuby a ptáte se, kdy už tu bude konečně jaro? No, ještě to potrvá, předpovídají meteorologové. Dokonce ještě očekávají i teploty minus 10 °C! Trvale by se denní teploty měly dostat nad nulu až v druhé polovině března.

Pokud zrovna nemluvíme o astronomickém jaru, je trochu problém jaro přesněji definovat. Meteoroložka Dagmar Honsová jednu pomocnou definici jara nabízí: "Většinou ho máme spojené se slunečnými dny a odpoledními teplotami přesahujícími 10 °C, tedy s počasím podobným tomu dnešnímu a ještě nejspíš zítřejšímu."

Pokud si i vy takhle představujete jaro, budete nejspíš zklamaní. Dlouho totiž tenhle první jarní záchvěv nevydrží. Nejenže se nám obloha znovu zatáhne mraky, ale ještě navíc se podstatně ochladí. Především v noci. Proti současným denním teplotám to bude pokles až o dvacetž stupňů, takže bundy, šály a kabáty rozhodně ještě neodkládejte do skříně. Přinejmenším po ránu se ještě budou hodit.

Současné hezké slunečné a teplé počasí nám vydrží jen do zítřka, nanejvýš do čtvrtka. Už ve středu se bude obloha zatahovat mraky až na polojasno či dokonce oblačno. Ve čtvrtek pak už bude panovat zataženo a místy bude pršet. Jedinou dobrou zprávou je, že zhruba do soboty vydrží přes den poměrně teplé počasí. Teploty se budou pohybovat kolem 10 až 12 °C. Pak přijde výrazné ochlazení. Někde dokonce ještě nasněží. "Druhý březnový týden přinese velké ochlazení. Vypadá to, že po ránu bude teplota vzduchu klesat k -10 °C a také nejvyšší odpolední teploty budou většinou zůstávat pouze pod bodem mrazu a vyskytnou se i občasné sněhové přeháňky," potvrdila meteoroložka Dagmar Honsová.

PODROBNÁ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA TÝDEN:

Ve středu bude polojasno až oblačno, ojediněle zataženo nízkou oblačností nebo mlhy. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C, při nízké oblačnosti ojediněle kolem 7 °C. Teplota v 1000 m na horách kolem 6 °C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s, na východě čerstvý 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách až 20 m/s.

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, ojediněle, na východě místy slabý déšť. Ojediněle mlhy. Noční teploty 6 až 2 °C, na západě kolem 0 °C. Denní teploty 9 až 13 °C, ojediněle chladněji. Mírný jihovýchodní vítr 1 až 7 m/s, na východě místy s nárazy kolem 15 m/s.

V pátek bude zataženo až oblačno, místy slabý déšť. Ojediněle mlhy. Noční teploty 6 až 2 °C. Denní teploty 10 až 14 °C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

V sobotu bude zataženo až oblačno, místy občasný déšť. Noční teploty 7 až 3 °C. Denní teploty 10 až 14 °C. Mírný jihozápadní vítr 2 až 7 m/s.

V neděli bude převážně zataženo, déšť, od severozápadu později i déšť se sněhem nebo sněžení. Noční teploty 6 až 2 °C, na severozápadě 0 °C. Denní teploty 8 až 12 °C, od severozápadu ochlazování. Mírný severozápadní vítr 2 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

Po neděli, ve zmiňovaném druhém březnovém týdnu, přijde avizované ochlazení. Nezbyde nám, než přetrpět jeden chladný týden a pak se opět začne oteplovat. "Na teploty kolem 20 °C si ale budeme muset ještě počkat - vloni nastalo takové oteplení úderem 16. března, hodně brzy jsme se z jara mohli těšit také v roce 2008. Ale ani sněhová pokrývka v nížinách není na začátku dubna nic výjimečného. Třeba v roce 2002 leželo ještě 7. dubna v Liberci 6 cm sněhu a v roce 2003 11. dubna v Praze 3 cm sněhu," dokreslila ostatní příchody jara v minulosti Dagmar Honsová.

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA CELÝ BŘEZEN

V týdnu od 11. do 17.3. očekáváme oblačno až polojasno, místy zataženo nízkou oblačností a mlhavo, ojediněle sněhové přeháňky. Noční teploty -4 až -10 °C. Denní teploty -5 až +1 °C.

Týden od 18. do 24.3. - bude oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, ke konci týdne ubývání oblačnosti a ustávání srážek. Noční teploty 5 až -1 °C. Denní teploty 5 až +11 °C.

Týden od 25.3. do 31.3. Oblačno až polojasno, občas déšť nebo přeháňky, v horských oblastech přechodně sněhové. Ke konci období přibývání oblačnosti a srážky četnější. Ranní teploty 4 až -2 °C. Denní teploty 7 až 14 °C.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Do Jablonce nad Nisou opět zamíří mladí špičkoví atleti

Pořadatelé atletického oddílu TJ LIAZ Jablonec připravili na víkend 19. a 20. září velkou atletickou podívanou. Po šesti letech a po třetí v krátké hi

Post

Liberecký kraj uzavřel memorandum se společností SeneCura o vybudování zařízení sociálních služeb v Jablonném v Podještědí

Velkou rekonstrukcí má projít areál bývalé Léčebny dlouhodobě nemocných v Jablonném v Podještědí. Liberecký kraj, jenž je jeho vlastníkem, dnes podeps

Post

Komedie Natěrač pobaví diváky ve Slané

V sobotu jsou do Kulturního domu ve Slané zváni všichni příznivci divadla, na které od půl osmé večer čeká představení Natěrač. Jedná se skvělou komed

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě