AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

14.3.2013

České školství? Lidé ho oznámkovali trojkou

Zavedení školní docházky až od sedmi let? Pro by byla necelá třetina Čechů. Hůř dopadl i případný začátek vyučování od devíti ráno, to by souhlasila čtvrtina a třetina dotázaných by zvedla ruku pro slovní hodnocení místo známek.

Výsledky průzkumu společnosti SANEP ukazují, že Češi jsou konzervativci a změnám zřejmě moc nakloněni nejsou.

Návrh na změnu začátku vyučování od devíti hodin má podporu pouze 26,1 procenta dotázaných, návrh na nahrazení známkování slovním hodnocením na místo tradičního známkování na prvním stupni základní školy se pak setkal se zájmem větší části domácí populace, a to 34,2 procenta. Se zavedením povinné školní docházky až od sedmi let věku pak v souhrnu souhlasí 30,7 procenta občanů.

Úroveň základních škol se ukázala být pro 64,1 procenta dobrá, to znamená, že ji ohodnotili známkou tři.

Plných 70 procent se domnívá, že vztahy mezi žáky na základkách jsou ovlivněné sociálními rozdíly, se zavedením školních uniforem, které by rozdíly - týkající se módních trendů a drahého oblečení - stíraly, by pak souhlasilo zhruba 40 procent dotázaných.

S úrovní učitelů na základních školách je v souhrnu spokojeno 47,8 procenta dotázaných.

Průzkum se uskutečnil ve dnech 2. až 6. března, odpovídalo 6517 dotázaných, ve věku 18 až 69 let.

Autor / zdroj: Mediafax