AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis:
18.5.2016

Liberecký kraj nabídne městu Česká Lípa podíl v českolipské nemocnici

ČESKÁ LÍPA

Liberecký kraj nabídne městu Česká Lípa majetkový vstup do společnosti Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa (NsP). Město by se mělo stát minoritním akcionářem nemocnice a získat 49% podíl. Liberecký kraj by si ponechal 51% podílu ve společnosti. Nabídku schválila Rada Libereckého kraje, nyní se k ní vyjádří zastupitelstva kraje a města Česká Lípa.

"O možnosti majetkového vstupu České Lípy do nemocnice jsme s městem diskutovali přibližně rok a v prosinci 2015 jsme podepsali memorandum o společném postupu ve věci úpravy vlastnických poměrů a řízení českolipské nemocnice a podle jeho znění postupovali. Jednání se nám povedlo dovést k finální dohodě. Vstupem města do vlastnictví získáme silného partnera, který podpoří další rozvoj a investice do nemocnice," uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Liberecký kraj nabízí městu Česká Lípa majetkový vstup do NsP, a.s. formou navýšení základního kapitálu. Znalecký posudek, který si nechala NsP, a.s. zpracovat, stanovil tržní hodnotu kmenových akcií nemocnice na částku 220.599.000 Kč. Město Česká Lípa musí k pokrytí 49% podílu vložit v průběhu šesti let do nemocnice 161.059.330 Kč, což zahrnuje i emisní ážio hodnoty investice. Touto finanční částkou by město Česká Lípa navýšilo základní kapitál NsP Česká Lípa a tím se stalo spoluvlastníkem nemocnice. Peníze by tak šly přímo na další rozvoj a modernizaci nemocnice. "Už dlouho nahlas říkáme, že máme vážný zájem o nemocnici v našem městě. Nejen proto, že je významným zdejším zaměstnavatelem, ale hlavně poskytuje Českolipanům nezastupitelnou službu v péči o jejich zdraví. Proto je pro nás důležité, aby se na rozhodování o této nemocnici podíleli hlavně Českolipani. Město Česká Lípa už loni jasně řeklo, že má zájem stát se spoluvlastníkem nemocnice a mít významnou rozhodovací pravomoc. Nabídku Libereckého kraje projednají zastupitelé města v červnu," řekla Romana Žatecká, starostka města Česká Lípa.

"Jsem rád, že se proces povedlo dovést do zdárného konce," konstatoval Petr Tulpa, radní pro zdravotnictví Libereckého kraje.

Součástí dohody je také závazek ze strany Libereckého kraje k investiční podpoře českolipské nemocnice v objemu 33 mil. Kč v roce 2016 a následně v letech 2017 - 2021 ve výši 30 mil. Kč za rok, tedy v objemu 150 mil. Kč. Celkový objem investic do českolipské nemocnice by tak v nadcházejících letech vystoupal na více než 340 mil. Kč. Peníze by směřovaly na plánované rekonstrukce operačních sálů, pořízení dialýzy, nákup nového přístrojového vybavení apod.

"Byl jsem překvapen, jak byla českolipská nemocnice v minulosti podinvestovaná a zanedbávaná. Proto jsme se v uplynulých čtyřech letech intenzivně věnovali jejímu zlepšování, a tak další navýšení investic je pro obyvatele Českolipska i okolí dobrou zprávou. Město Česká Lípa tak dostává možnost ovlivňovat fungování jediné nemocnice v regionu a s tím i spojenou odpovědnost," zdůraznil Martin Půta.

Autor / zdroj: Markéta Dědková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

O podporu z participativního rozpočtu bude bojovat 26 návrhů

26 návrhů za více než 1,5 milionu korun zaslali obyvatelé Jablonce na magistrát. Zdali získají finanční podporu z participativního rozpočtu města se d

Post

Synagoga v Turnově hostí koncert izraelské zpěvačky Victorie Hanny

Světově známou izraelskou zpěvačku Victorii Hannu přivítá Turnov. V tamní synagoze vystoupí v úterý 16. července v 18 hodin.

Post

Méně známé, ale zajímavé místo kraje: Harrachovská hrobka v Horní Branné

Řadu neznámých nebo méně známých, ale přesto náramně zajímavých míst se může pochlubit Liberecký kraj. Dalším, které se k nim řadí, je Harrachovská hr

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA