AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

15.2.2013

Přidáváme se ke stávce, 1. března nechoďte k doktorům, hlásí lékařské odbory

ČR

Lékařská odborová komora a Svaz českých lékařů (LOK-ČSL) vyzve vedení nemocnic, aby umožnilo lékařům zapojit se do plánované březnové protestní akce.

"V neděli to budou přesně dva roky od podpisu memoranda mezi vládou a námi. Je smutná situace, že z třinácti důvodů k exodu lékařů, které jsme uvedli v naší kampani, realizovalo ministerstvo pouze první krok, a to navýšení hodinové mzdy ze 100 korun asi na 120 až 130 korun. To je jediné pozitivum. Ve všech ostatních složkách se to nezlepšilo," řekl v pátek předseda odborů Martin Engel.

Zásadní problém mají odbory s novou úhradovou vyhláškou. "Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s pojišťovnami sepsalo úhradovou vyhlášku, která je nejsložitější za poslední léta. Obecně lze říci, že v nemocnicích chybí deset procent financí. U velkých a fakultních nemocnic se tyto částky pohybují v řádu stovek milionů ročně," doplnil Engel s tím, že to povede k rušení standardních i akutních lůžek.

"Je fakt, že zatím řada nemocnic nemá zpracované analýzy. Nicméně ve dvou případech už máme jasná data o redukci akutní péče. V pražské Nemocnici Na Bulovce dojde k redukci o 105 akutních lůžek a ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady se od 1. března plošně sníží náklady na léky a materiály o deset procent," doplnil místopředseda lékařských odborů Miloš Voleman, což podle něj povede ke zhoršení dostupné péče.

"Zatím vedení vinohradské nemocnice oznámilo uzavření jednoho oddělení na interně, jednoho oddělení na chirurgii, což znamená redukci standardních lůžek zhruba o třetinu. Také se chystá uzávěr oddělení na neurochirurgii, což sníží počet lůžek zhruba na polovinu. Dále také ubudou lůžka na oddělení anesteziologie a resuscitace a také se uzavře jedno oddělení na gynekologii. Pravděpodobně přestane fungovat také šest operačních sálů z dvaceti," přiblížil konkrétní případ Voleman.

Na 1. březen ohlásila Česká lékařská komora (ČLK) velkou protestní akci a nabádá občany, aby v tento den k lékařům nechodili, sbírá také podpisy pod petici a právníci komory připravují ústavní stížnost kvůli úhradové vyhlášce. "V tento den k lékaři nechoďte. Lékaři si vezmou volno nebo sami půjdou navštívit své kolegy a dohnat tak zanedbání svých vlastních zdravotnických prohlídek kvůli pracovnímu vytížení," varoval počátkem února prezident ČLK Milan Kubek.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Do Jablonce nad Nisou opět zamíří mladí špičkoví atleti

Pořadatelé atletického oddílu TJ LIAZ Jablonec připravili na víkend 19. a 20. září velkou atletickou podívanou. Po šesti letech a po třetí v krátké hi

Post

Liberecký kraj uzavřel memorandum se společností SeneCura o vybudování zařízení sociálních služeb v Jablonném v Podještědí

Velkou rekonstrukcí má projít areál bývalé Léčebny dlouhodobě nemocných v Jablonném v Podještědí. Liberecký kraj, jenž je jeho vlastníkem, dnes podeps

Post

Komedie Natěrač pobaví diváky ve Slané

V sobotu jsou do Kulturního domu ve Slané zváni všichni příznivci divadla, na které od půl osmé večer čeká představení Natěrač. Jedná se skvělou komed

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě