AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

14.2.2013

Zdravotnický rádce: Na co všechno máte jako pacienti právo?

Peskuje vás doktor při vyšetření a vy se bojíte ozvat? Nebo si radši koupíte dražší léky jen proto, abyste si nenahněvali svého kožaře? Neblázněte. Jako pacienti máte i spoustu práv, ne jen povinností!

Když jste v nemocnici....

Máte právo znát jméno všech lékařů i dalšího personálu, který se o vás stará. A stejně tak máte právo na to, aby za vámi chodily návštěvy - ať už členové rodiny nebo známí. Samotu vám lékaři mohou "naordinovat" jen v závažných případech jako je například vypuknutí chřipkové epidemie.

Pokud vás čeká nějaká operace, nenechte se odbýt slovy: Nestarejte se, nějak to dopadne. Máte plné právo vědět detaily a samozřejmě i rizika s léčbou spojená. A pokud se vám operace nezamlouvá, musí vám lékař říct i o alternativách.

A v případě, že se vám ani alternativní způsoby léčby nezamlouvají, můžete léčbu prostě odmítnout. I když samozřejmě pak musíte počítat s tím, že to nemusí být bez následků.

Při vyšetřeních máte maximální právo na soukromí a stud (pokud si něco vysloveně nepřejete, máte právo to odmítnout). Doktor také nemůže o vašem případu vyprávět na potkání, váš zdravotní stav je totiž důvěrný.

Hlavně ve fakultních nemocnicích se vám může stát, že si vás přijde prohlédnout skupinka studentů medicíny. Pokud nestojíte o podobný druh pozornosti, nemusíte ji snášet. Stačí říct, že na mediky nejste zvědaví a oni si musejí najít někoho svolnějšího.

Pokud máte třeba po operaci kolena a nevíte, co všechno budete muset absolvovat dál, nebojte se zeptat. Máte právo vědět, jaká přesně léčba vás čeká, který lékař se o vás bude starat a kde a ve které dny vám bude k dispozici.

"Nemocný v závěru života má právo na citlivou péči všech zdravotníků, kteří musí respektovat jeho přání, pokud tato nejsou v rozporu s platnými zákony," uvádí se také v kodexu práv pacienta.

V momentě, kdy váš čeká velký zákrok jako je třeba amputace nebo ozařování, máte od dubna právo na názor dalšího odborníka. Stejně tak můžete jasně říct, kdo může studovat vaše lékařské záznamy.

....nebo když pro vás jede sanitka

Od dubna se bohužel taky prodloužil interval pro dojezd sanitek záchranky. Protáhl se z 15 minut na dvacet. Prý proto, že někam na samotu do lesa se to prostě za čtvrt hodiny stihnout nedá.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Do Jablonce nad Nisou opět zamíří mladí špičkoví atleti

Pořadatelé atletického oddílu TJ LIAZ Jablonec připravili na víkend 19. a 20. září velkou atletickou podívanou. Po šesti letech a po třetí v krátké hi

Post

Liberecký kraj uzavřel memorandum se společností SeneCura o vybudování zařízení sociálních služeb v Jablonném v Podještědí

Velkou rekonstrukcí má projít areál bývalé Léčebny dlouhodobě nemocných v Jablonném v Podještědí. Liberecký kraj, jenž je jeho vlastníkem, dnes podeps

Post

Komedie Natěrač pobaví diváky ve Slané

V sobotu jsou do Kulturního domu ve Slané zváni všichni příznivci divadla, na které od půl osmé večer čeká představení Natěrač. Jedná se skvělou komed

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě