AKTUÁLNĚ / Kauzy, soudy a právo

15.2.2013

Krajský soud v Liberci nebude, rozhodli poslanci

LIBEREC

Sněmovna v pátek v prvním čtení zamítla poslaneckou iniciativu sociálních demokratů, podle které měl v Liberci vzniknout plnohodnotný krajský soud. V Liberci tak zůstane pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Soud měl podle návrhu vyřizovat záležitosti z obvodu okresních soudů v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě a Semilech. Ve srovnání se současným stavem by zřízení plnohodnotného krajského soudu v Liberci nepřineslo vyšší náklady, tvrdil jeden z předkladatelů poslanec Pavel Ploc (ČSSD). Připomněl, že budova justičního paláce v Liberci, dokončená roku 2001, byla od počátku koncipována tak, aby pojala plnohodnotný krajský soud.

"Liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem už nyní vyřizuje všechny soudní agendy krajského soudu. Z hlediska místní příslušnosti však nemůže vyřizovat agendu v okrese Semily, neboť obvod Okresního soudu v Semilech patří do obvodu Krajského soudu v Hradci Králové, a na druhé straně se v Liberci vyřizuje část agendy z obvodu okresního soudu v Děčíně, tedy na území Ústeckého kraje,"
vysvětlují poslanci podstatu svého návrhu.

Zákonodárci argumentují také tím, že pro státní pokladnu by žádné náklady navíc nevznikly, naopak by se ušetřilo na prostředcích, které se vynakládají na zajišťování styku mezi pobočkou a mateřským pracovištěm Krajského soudu v Ústí nad Labem (náklady na dopravu žalob, spisů, účetních dokladů apod., dopravu osob, poštovné, telefony).

Vláda již dříve návrh odmítla, nebyl podle ní systémový. Na plénu sněmovny vystoupil hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný, který upozornil na absenci soudu ve svém kraji. "Pokud vláda říká, že to není systémové řešení, tak asi bude mít pravdu," připustil, ale kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) by podle něj měl říci, jak chce problematiku řešit. Ministerstvo spravedlnosti se vždy vysloví, že na zřízení krajského soudu v Karlových Varech nemá peníze, protože je utratilo za stavbu soudu v Brně.

Podle bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) funguje soudní soustava jinak než státní správa a krajský soud v každém kraji být nemusí. "Čím více máte odvolacích soudů, čím více to rozbijete, tím spíše snížíte odbornost," podotknul místopředseda sněmovny.

Koalici se povedlo zamítnout návrh až napodruhé, nejprve jí chyběl jeden hlas.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Do Jablonce nad Nisou opět zamíří mladí špičkoví atleti

Pořadatelé atletického oddílu TJ LIAZ Jablonec připravili na víkend 19. a 20. září velkou atletickou podívanou. Po šesti letech a po třetí v krátké hi

Post

Liberecký kraj uzavřel memorandum se společností SeneCura o vybudování zařízení sociálních služeb v Jablonném v Podještědí

Velkou rekonstrukcí má projít areál bývalé Léčebny dlouhodobě nemocných v Jablonném v Podještědí. Liberecký kraj, jenž je jeho vlastníkem, dnes podeps

Post

Komedie Natěrač pobaví diváky ve Slané

V sobotu jsou do Kulturního domu ve Slané zváni všichni příznivci divadla, na které od půl osmé večer čeká představení Natěrač. Jedná se skvělou komed

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě