AKTUÁLNĚ / Kauzy, soudy a právo

4.1.2013

Amnestie pobouřila národ, petice proti Klausovi už má tisíce podpisů

ČR

Velká vlna nevole se zvedla proti amnestii, kterou vyhlásil Václav Klaus. Na internetu už vnikla petice, která má desetitisíce podporovatelů a další se přidávají.

Proti amnestii už se veřejně vyjádřili odborníci na právo, politici, ale i sportovci nebo zpěváci. Internetem už koluje petice, která chce dát Klausovi najevo, že s amnestií lidé nesouhlasí. Autoři ale zároveň uznávají, že už petici prezident nezruší.

Po 9. hodině měla petice na Facebooku už 25 tisíc podporovatelů a podepsalo ji téměř 10 tisíc lidí. Čísla navíc rychle narůstají.

Proti amnestii už vystoupil i Daniel Landa, který svolal na 11. ledna protestní akci na Vyšehrad.

Klaus na Nový rok vyhlásil amnestii, na základě které má věznice opustit odhadem přes 7400 vězňů. O jejich propuštění od středečního rána rozhodují soudci většinou přímo v nápravných zařízeních. V některých věznicích již svoji práci skončili, někde budou rozhodovat ještě v příštích dnech. Nejvíce, a to přes 200 vězňů, zatím opustilo věznice v Jiřicích a Stráži pod Ralskem, 190 vězňů odešlo z věznice ve Vinařicích.

Amnestie se však netýká pouze odsouzených k odnětí svobody. Podle šéfa Probační a mediační služby Pavla Šterna se vztahuje také na zhruba 12 000 trestů obecně prospěšných prací a 340 trestů domácího vězení. Delší dobu pak bude soudcům trvat, než rozhodnou o těch, kterým se promíjí podmíněný trest. Pravděpodobně týdny pak bude trvat také projednávání kauz, které by měly být na základě prezidentova rozhodnutí zastaveny.

Právě nařízení zastavit trestní stíhání, která trvají déle než osm let a u nichž trestní sazba nepřekračuje deset let vězení, kritizují někteří politici i právníci.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

O podporu z participativního rozpočtu bude bojovat 26 návrhů

26 návrhů za více než 1,5 milionu korun zaslali obyvatelé Jablonce na magistrát. Zdali získají finanční podporu z participativního rozpočtu města se d

Post

Synagoga v Turnově hostí koncert izraelské zpěvačky Victorie Hanny

Světově známou izraelskou zpěvačku Victorii Hannu přivítá Turnov. V tamní synagoze vystoupí v úterý 16. července v 18 hodin.

Post

Méně známé, ale zajímavé místo kraje: Harrachovská hrobka v Horní Branné

Řadu neznámých nebo méně známých, ale přesto náramně zajímavých míst se může pochlubit Liberecký kraj. Dalším, které se k nim řadí, je Harrachovská hr

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA