AKTUÁLNĚ / Kauzy, soudy a právo

4.1.2013

Amnestie pobouřila národ, petice proti Klausovi už má tisíce podpisů

ČR

Velká vlna nevole se zvedla proti amnestii, kterou vyhlásil Václav Klaus. Na internetu už vnikla petice, která má desetitisíce podporovatelů a další se přidávají.

Proti amnestii už se veřejně vyjádřili odborníci na právo, politici, ale i sportovci nebo zpěváci. Internetem už koluje petice, která chce dát Klausovi najevo, že s amnestií lidé nesouhlasí. Autoři ale zároveň uznávají, že už petici prezident nezruší.

Po 9. hodině měla petice na Facebooku už 25 tisíc podporovatelů a podepsalo ji téměř 10 tisíc lidí. Čísla navíc rychle narůstají.

Proti amnestii už vystoupil i Daniel Landa, který svolal na 11. ledna protestní akci na Vyšehrad.

Klaus na Nový rok vyhlásil amnestii, na základě které má věznice opustit odhadem přes 7400 vězňů. O jejich propuštění od středečního rána rozhodují soudci většinou přímo v nápravných zařízeních. V některých věznicích již svoji práci skončili, někde budou rozhodovat ještě v příštích dnech. Nejvíce, a to přes 200 vězňů, zatím opustilo věznice v Jiřicích a Stráži pod Ralskem, 190 vězňů odešlo z věznice ve Vinařicích.

Amnestie se však netýká pouze odsouzených k odnětí svobody. Podle šéfa Probační a mediační služby Pavla Šterna se vztahuje také na zhruba 12 000 trestů obecně prospěšných prací a 340 trestů domácího vězení. Delší dobu pak bude soudcům trvat, než rozhodnou o těch, kterým se promíjí podmíněný trest. Pravděpodobně týdny pak bude trvat také projednávání kauz, které by měly být na základě prezidentova rozhodnutí zastaveny.

Právě nařízení zastavit trestní stíhání, která trvají déle než osm let a u nichž trestní sazba nepřekračuje deset let vězení, kritizují někteří politici i právníci.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Extrémně napínavý čtvrtý finálový zápas berou pro sebe Tygři

Utkání bylo velmi vyrovnané, hosté ještě pár desítek sekund před třetí sirénou vedli, ale zápas do prodloužení posunul Cienciala. V nastavení byly k v

Post

Soutěž „Kniha roku Libereckého kraje“ zná své vítěze

Cílem soutěže, jejíž vyhlášení proběhlo na Světový den knihy a autorských práv, je ohodnotit autory a nakladatele za mimořádný počin vydaný v příslušn

Post

Třinec doma porazil Liberec a ujal se ve finále vedení

Třinečtí hokejisté využili v prvním finálovém utkání hraném na ledě Werk areny výhody domácího kluziště a porazili Liberec 4:1.

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA