AKTUÁLNĚ / Kauzy, soudy a právo

1.1.2013

Prezident Klaus vyhlásil amnestii, týká se stovek vězňů

ČR

Václav Klaus vyhlásil k 20. výročí České republiky dílčí amnestii. Oznámil to ve svém posledním novoročním projevu.

Stovky vězňů opustí vězeňské cely. Prezident Václav Klaus k 2. lednu 2012 vyhlásil dílčí amnestii. Ta se týká hlavně menších trestů nebo lidí vyššího věku. Například Davida Ratha nebo Romana Janouška by se tak amnestie týkat neměla.

Klaus promíjí nepodmíněné tresty či jejich části uložené na jeden rok a méně, s podmínkami i některé tresty v délce nepřekračující dva roky. U lidí, kterým bylo, nebo letos bude, 75 let, jde o celé nebo části trestů, jejichž výměra nebyla vyšší než deset let.

Dále jsou prominuty podmíněné tresty nepřevyšující dva roky a také zastavena trestní stíhání, od jejichž zahájení uplynulo více než osm let a za něž nehrozí více než deset let vězení.

Je to Klausova první a zřejmě i poslední amnestie, kterou během své prezidentské funkce vyhlásil. To Václav Havel vyhlásil hned čtyři amnestie (3. února 1998, 3. února 1993, 16. února 1990, 1. ledna 1990).

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Extrémně napínavý čtvrtý finálový zápas berou pro sebe Tygři

Utkání bylo velmi vyrovnané, hosté ještě pár desítek sekund před třetí sirénou vedli, ale zápas do prodloužení posunul Cienciala. V nastavení byly k v

Post

Soutěž „Kniha roku Libereckého kraje“ zná své vítěze

Cílem soutěže, jejíž vyhlášení proběhlo na Světový den knihy a autorských práv, je ohodnotit autory a nakladatele za mimořádný počin vydaný v příslušn

Post

Třinec doma porazil Liberec a ujal se ve finále vedení

Třinečtí hokejisté využili v prvním finálovém utkání hraném na ledě Werk areny výhody domácího kluziště a porazili Liberec 4:1.

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA