AKTUÁLNĚ / Doprava

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
30.5.2016

Nejjednodušší způsob platby parkovného v Liberci: SMS zpráva

LIBEREC

Po sofistikovaném on-line systému plateb za parkování v Liberci přichází další komfortní způsob, jak uhradit poplatek za stání vozidla v placených zónách. Od 1. června budou moci řidiči poslat SMS zprávu s konkrétní částkou.

Systém je podobný tomu, jaký znají cestující MHD. Prostě zadají jednoduchou SMS s registrační značkou jejich vozu a zprávu odešlou. Každému pak přijde potvrzující zpráva. Strážníkům, kteří dodržování podmínek placeného parkování v ulicích města kontrolují, nebude třeba se nikterak prokazovat.

"Systém provozovaný Libereckou IS, který je společný s on-line parkováním vyhodnotí zda je zaplaceno správné parkovné v konkrétní zóně na danou dobu. Strážník po vyfocení poznávací značky vozidla okamžitě pozná jestli vůz, který nebude mít lístek za oknem, má parkovné uhrazeno či nikoliv," vysvětluje náměstek primátora pro technickou správu majetku Tomáš Kysela.

Stejně jako v případě SMS jízdného v MHD jsou náklady na SMS přeneseny na uživatele systému. Znamená to, že parkovné je v případě plateb SMS dražší o 5 Kč. Nejvýhodnější vzhledem ke stávajícím cenám je pak placené stání v červené zóně A, kde 45 minut vyjde na 25 Kč, přičemž cena v automatu je 30 Kč za hodinu.

V zónách B a C jsou za 25 korunovou SMS hodinové sazby, respektive dvouhodinové sazby. Papírový lístek pak v zóně B stojí 20 Kč a v zóně C 10 Kč za hodinu. U SMS plateb také není možné zvolit jiný, než hodinový (zóna B) a dvouhodinový (v zóně C) či celodenní (zóna D) časový úsek.

Stejně jako papírové parkovací lístky bude platba SMS přenosná, tzn. v době trvání placeného stání je možné přejíždět v rámci tarifních zón. Způsob placení parkovného lze při tom kombinovat, i v případě prodloužení doby stání. Pokud je někdo registrován v on-line systému parking.liberec.cz, může použít SMS platbu a obráceně. Papírový lístek je samozřejmě možné koupit v každém případě. Ale jen v případě elektronické platby lze dobu parkování prodloužit "na dálku" aniž by řidič musel zpět na místo parkování. Platba je vždy vázána na SPZ vozu, kterou je nutné zadat i do SMS zprávy spolu s číslem parkovacího automatu.

"Možnosti zaplacení parkovného v Liberci jsou nyní maximálně komfortní. Pokud řidič nemá drobné nebo se nechce zabývat manipulací s automatem a často ve městě parkuje, může využít on-line parkování s registrací. Občasný návštěvník využije SMS a přitom zůstane možnost klasického způsobu úhrady," dodává Tomáš Kysela.

Další novinkou je posunutí začátku placené parkovací doby ze sedmé na osmou hodinu ranní. Město tak usnadňuje život především rodičům školáků, kteří krátkodobě parkují ve městě v ranních hodinách. Od 1. března je také možné na webové adrese parking.liberec.cz učinit registraci a parkované platit platební kartou.

Autor / zdroj: Pavel Chmelík

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

O podporu z participativního rozpočtu bude bojovat 26 návrhů

26 návrhů za více než 1,5 milionu korun zaslali obyvatelé Jablonce na magistrát. Zdali získají finanční podporu z participativního rozpočtu města se d

Post

Synagoga v Turnově hostí koncert izraelské zpěvačky Victorie Hanny

Světově známou izraelskou zpěvačku Victorii Hannu přivítá Turnov. V tamní synagoze vystoupí v úterý 16. července v 18 hodin.

Post

Méně známé, ale zajímavé místo kraje: Harrachovská hrobka v Horní Branné

Řadu neznámých nebo méně známých, ale přesto náramně zajímavých míst se může pochlubit Liberecký kraj. Dalším, které se k nim řadí, je Harrachovská hr

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA