AKTUÁLNĚ / Politika

15.3.2013- aktualizováno: 15. 3. 2013 15:55:13

Prezident Zeman: Přeji si vítězství ČSSD a její jednobarevnou vládu

OSTRAVA

Vítězství sociálních demokratů v příštích volbách do Poslanecké sněmovny je přáním prezidenta Miloše Zemana. Mějte odvahu vládnout sami, apeloval prezident na straníky během svého projevu, na sjezdu ČSSD v Ostravě.

V této souvislosti připomněl svůj bonmot, jak stupňuje slovo nepřítel. "První stupeň je nepřítel, potom úhlavní nepřítel a pak koaliční partner," řekl Zeman. V tu chvíli sál bouřil. Zeman se vzápětí opřel do Vladimíra Špidly za chybu, kterou udělal v roce 2002, když po volbách do sněmovny vytvořil křehkou koalici 101 hlasů s Unií svobody a KDU-ČSL. Prezident tento krok označil za "politický amatérismus", protože v konstelaci jednobarevné vlády opřené o komunisty měla ČSSD ideální šanci, aby prosadila své programové záměry, včetně majetkových přiznání.

"Bohužel místo jednobarevné menšinové vlády ČSSD politický amatérismus tehdejšího vedení splácal podivnou stojedničkovou koalici, kde sociální demokracie, byla faktickým zajatcem svých koaličních partnerů," řekl Zeman.

Zatímco sál bouřlivě tleskal, Špidla ani další sociální demokrat, který se kritikou Zemana netají – Jiří Dienstbier, reagovali velmi uměřeně.

Prezident se také ostře opřel do současné vlády Petra Nečase (ODS). Tu označil za kombinaci činnosti a nečinnosti a uvedl, že podle jeho názoru většina současných ministrů nemá ani elementární znalosti o svých rezortech. Naopak vyzvedl schopnosti některých sociálně demokratických hejtmanů zvládat správu svých krajů.

Odmítl, že by přijel do Ostravy sociální demokracii rozložit. Pokud tyto obavy v minulosti vyslovovali i někteří vedoucí představitelé sociální demokracie, pak prý může jen pokrčit rameny a říct, že "jejich politický instinkt není příliš vyvinutý". "Dovedete si mě představit, že budu podporovat Nečasovu vládu nebo Schwarzenbergovu vládu, což mimochodem by v obou případech byla ve skutečnosti vláda Miroslava Kalouska?" otázal se Zeman.

Poděkoval předsednictvu strany za podporu před druhým kolem prezidentské volby a také těm sociálním demokratům, kteří ho podpořili i v kole prvním. Do prvního kola ČSSD vyslala svého místopředsedu Jiřího Dienstbiera.

Prezident do Ostravy na sjezd ČSSD přiletěl vrtulníkem a na palubu vzal i šéfa odborové centrály ČMKOS Jaroslava Zavadila.

A ze své návštěvy si Zeman také odvezl drobné dárky. Při příjezdu totiž na něj čekal generální ředitel Vítkovice Power Engineering Martin Pecina, který mu předal láhev prezidentovy oblíbené slivovice a také speciální obouvátko s logem vítkovických železáren, které bylo vyrobené z plechů, jež se používají při výrobě jaderných zařízení.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

Post

Liberecký Slovan padl po gólech Hořavy a Hrošovského proti Viktorce 0:2

Modrobílí měli zejména v prvním poločase více ze hry a hodně šancí, nicméně Viktorka byla efektivnější. Po osmi minutách ji poslal do vedení střelou z

Post

Slavia obrátila zápas proti Jablonci

Slavii nezlomilo brzké vedení Jablonce a díky brankám Ibrahima Traorého a Tomáše Součka zvítězila 2:1. Obnovila tak svůj pětibodový náskok na čele tab

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA