AKTUÁLNĚ / Politika

13.3.2013

Třiaosmdesát dní je obrana bez ministra. Klíčový resort si řídí premiér Nečas a zarputile mlží

Už 83 dní je ministerstvo obrany bez řádného šéfa a v dočasném područí ODS a premiéra Petra Nečase. I dnes Nečas znovu zopakoval, že chce post obsadit co nejrychleji, ale protahovaná jednání tomu nenasvědčují.

Předseda koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg se nechal včera slyšet, že bude po Nečasovi chtít dnes na jednání vlády slyšet, proč tak dlouho trvá dosadit do obrany řádného ministra. "Dnes jsem mu tu otázku kladl, sejdeme se a budeme jednat,“ potvrdil Karel Schwarzenberg.

Podobně lakonicky se kolem bolavého tématu protočil i sám Nečas. "Vláda o tom samozřejmě dnes nejednala, vládě to nepřísluší. Nicméně jednáme, už jsem řekl, že je potřeba dosáhnout dohody všech koaličních partnerů,“ zopakoval premiér větu, která se od prosince stala obehraným refrénem.

Nečas dodal, že se koaličního rozbroje kvůli otázce šéfa obrany nebojí. "Je mým zájmem naleznout ministra obrany co nejdříve, neměl by z toho být vyvoláván žádný umělý konflikt. Jednání jsou náročná, protože to musí být nestraník, odborník a podléhat souhlasu všech subjektů ve vládě. Plus došlo k časovému zdržení, kdy nebylo jasné, kdo bude šéfovat jednomu z koaličních subjektů, přišly prezidentské volby. ODS si nedělá a nebude dělat nárok na obranu, vedení je dočasné. Koaličního rozkolu se nebojím, byl by umělý,“ odmítl lídr občanské demokracie podezření.

Jenomže tón Miroslava Kalouska, místopředsedy TOP 09, přeci jen ukazuje na to, že prodleva určité jablko sváru představuje. "Já jsem tedy ujištěn tím, že se pan premiér nebojí, takže věřím, že to bude vyřešeno v historicky krátké době. Ale je to opravdu věc předsedů stran, takže já se mohu vyjadřovat jen velmi zdrženlivě,“ okomentoval ministr financí.

Resortu obrany už se ostatně podařilo rozkmotřit Nečase a šéfku LIDEM Karolínu Peake. Právě s LIDEM si ODS loni v prosinci prohodila obranu s dopravou. ODS se tak dostala k resortu, na kterém má například podle bývalého šéfa tohoto ministerstva Víta Bárty z VV vlastní zájmy. Podle Bárty si chce ODS pod kuratelou Zbyňka Stanjury nasadit svoje lidi do dozorčích rad podřízených organizací – například Ředitelství silnic a dálnic – a jít na ruku dopravní lobby. A výměny na řídících postech se od prosince opravdu uskutečňují: ředitelem se na dopravě stal Filip Benda (ODS), náměstkování se ujal Jaroslav Deml (ODS).

Na obraně ponechal Nečas Karolínu Peake pouhých osm dní, pak se spolu s prezidentem Václavem Klausem rozhodli, že jí neodpustí odvolání prvního náměstka, bývalého generála Vlastimila Picka, a šéfa pro vyzbrojování Pavla Bulanta. Osiřelého resortu se ujal Nečas, tvrdil, že jen velmi dočasně. Jenomže i Klaus už se ve svém posledním projevu v roli hlavy státu podivil, že v Nečasově kabinetu pořád chybí klíčový ministr.

Schwarzenberg i šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík již razantně odmítli, že by si ODS mohla ponechat obranu i dopravu. Jedná se o strategická ministerstva a jejich ovládání podle obou politiků neodpovídá mandátové síle občanských demokratů.

Ohledně kandidátů, kteří by se měli do čela obrany postavit, už padla celá řada jmen: odvolaný a znovu povolaný Vlastimil Picek, odborník na obranu z ODS Jan Vidím, velvyslanec Michal Žantovský nebo Tomáš Pojar. Posledním přírůstkem do galerie je velvyslankyně OSN Veronika Kuchařová-Šmigolová. V otázkách obrany je zběhlá, zkušená a kompetentní, takže by mohla být přijatelná pro ODS, LIDEM i TOP 09, její jméno nedráždí ani uši opozice. A co na to pověřený šéf resortu Petr Nečas? "Nebudu komentovat žádná jména, nedělal jsem to v minulosti, nebudu to dělat ani teď,“ odrazil otázky novinářů.

Doprava a obrana jsou považovány za klíčové a strategické resorty, kterými protéká velký objem peněz a domlouvá se řada nákladných zakázek. Rozpočtové tabulce sice vévodí ministerstvo práce a sociálních věcí, ale to operuje s ohromnými částkami, protože pokrývá nutné státní výdaje: starobní důchody, penze, příspěvky a podpory.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Demolice v Ralsku pokračují, ještě letos půjde k zemi dalších 10 objektů

Liberecký kraj převzal v roce 2007 od státu část vojenského prostoru Ralsko. Nyní se v něm nachází ještě několik desítek objektů v havarijním stavu

Post

Varnsdorfský tiskař Antonín Ulbricht: svědek své doby

Život a dílo varnsdorfského rodáka připomene nová výstava s názvem Svědek své doby. Vernisáž se uskuteční v muzeu ve středu 23. října v 16.30.

Post

Oprava opěrné zdi se blíží ke konci, liberecký tunel čeká částečná uzavírka

Rekonstrukce opěrné zdi na silnici I/35 nad vozovnou Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce u průtahu libereckým tunelem se chýlí ke konci. Dokonč

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA