AKTUÁLNĚ / Politika

11.2.2013

Klaus opět ostře zaútočil na Havla, označil jej za bořiče lidského řádu

ČR

Říká se: O mrtvých jenom dobře. To si ale zřejmě neuvědomuje dosluhující český prezident Václav Klaus. Ten v rozhovoru pro polský týdeník Do Rzeczy ostře zaútočil na svého předchůdce Václava Havla.

To, že se Václav Klaus a Václav Havel neměli příliš v lásce, je známý fakt. Jenže nyní jakoby se Klaus snažil vybít svou frustraci a do svého předchůdce na Hradě se opírá při každé příležitosti. Minulý týden po schůzce s budoucím prezidentem Milošem Zemanem řekl, že na Hradě se za Havla "kradlo". Nyní nešel pro ostrá slova daleko v rozhovoru pro týdeník Do Rzeczy, jehož úryvky přinesly Lidové noviny.

Klaus v jedné z dvanácti otázek přirovnal Havlovu ideologii k ozvěně francouzskému jakobínství, píší Lidové noviny. To bylo období ve francouzských dějinách, které proslulo terorem a množstvím poprav.

"Václav Havel nazýval trh hokynářstvím, místo demokracie chtěl elitářskou postdemokracii, místo konzervatismu a tradičních hodnot prosazoval modernistické boření existujícího lidského řádu. Byla to spíše ozvěna francouzského jakobínství," uvedl v rozhovoru pro polský týdeník Do Rzeczy, jehož přepis přinesly Lidové noviny, Klaus. "Bylo to extrémní levičáctví," dodal.

"Byl to také zahraničně-politický intervencionismus (a humanitární bombardování) místo respektu ke kterékoli zemi světa," pokračoval Klaus dále v ostré kritice svého předchůdce, zesnulého Václava Havla.

Řeč v rozhovoru se stočila i k neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi a jeho nešťastném výroku o Benešových dekretech. "Zpochybnění Benešových dekretů v prezidentské kampani jedním z kandidátů považuji za skandální a ničím neomluvitelné. Jasně tím demonstroval, že není autentickým Čechem," nechal se slyšet v rozhovoru pro polský týdeník Václav Klaus.

Přitom před deseti lety mluvil Klaus v podobném duchu. "V České republice i v Německu bychom si měli umět říci: toto se stalo, dnes už minulost nezměníme, z dnešního hlediska šlo o činy nepřijatelné,“ řekla tehdy končící hlava českého státu.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Do Jablonce nad Nisou opět zamíří mladí špičkoví atleti

Pořadatelé atletického oddílu TJ LIAZ Jablonec připravili na víkend 19. a 20. září velkou atletickou podívanou. Po šesti letech a po třetí v krátké hi

Post

Liberecký kraj uzavřel memorandum se společností SeneCura o vybudování zařízení sociálních služeb v Jablonném v Podještědí

Velkou rekonstrukcí má projít areál bývalé Léčebny dlouhodobě nemocných v Jablonném v Podještědí. Liberecký kraj, jenž je jeho vlastníkem, dnes podeps

Post

Komedie Natěrač pobaví diváky ve Slané

V sobotu jsou do Kulturního domu ve Slané zváni všichni příznivci divadla, na které od půl osmé večer čeká představení Natěrač. Jedná se skvělou komed

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě