AKTUÁLNĚ / Společnost

7.11.2014

Popelnice na bioodpad si už objednalo na dvě stě Liberečanů

LIBEREC

Bezmála dvě stě Liberečanů si už na magistrátu objednalo popelnici, do které budou v příštím roce vyhazovat zbytky ovoce, zeleniny, pečiva, skořápky, zbytky lepenky, papírové ubrousky i posekanou trávu či plevel, a další biologický rozložitelný odpad z domácnosti. Nádoby na třídění bioodpadu jim rozveze zdarma společnost A. S. A. na jaře roku 2015, za vyvážení popelnic nebudou zájemci nic platit.

Žádost o přidělení popelnice najdou lidé na internetových stránkách města Liberce a v Libereckém zpravodaji. Tu vyplní a následně pošlou na radnici poštou nebo mailem. Také si mohou požádat o sběrnou nádobu na bioodpad telefonicky, a to až do konce tohoto měsíce. V této první vlně rozmístí město po Liberci celkem 500 popelnic.

Dosud nejvíc zájemců magistrát eviduje z Lidových sadů, hodně žádostí přišlo také z Dolního a Horního Hanychova. Zastoupeny jsou ale téměř všechny části města. Kromě majitelů rodinných domků se zahrádkami si o přidělení popelnice požádali i obyvatelé bytového domu Sluneční stráň v Harcově, kde mají předzahrádku.

Hnědá popelnice na bioodpad má obsah 120 litrů, je speciálně odvětrávaná a s dvojitým dnem. Dosud ale město přiděluje tyto sběrné nádoby jen lidem z rodinných domků. „Třídění bioodpadu na sídlištích chceme v budoucnu řešit nějakým jiným způsobem, protože by všem obyvatelům velkého panelového domu samozřejmě jedna popelnice nestačila,“ poznamenala primátorka Martina Rosenbergová. „Podle dosavadního zájmu lidí předpokládáme, že pět set popelnic, které máme pro ně nachystané, si lidi brzy rozeberou,“ doplnila.

Město Liberec začalo s rozmisťováním sběrných nádob na bioodpad v rámci pilotního projektu už v roce 2009. U rodinných domů, převážně ve čtvrti Lidové sady, v současnosti stojí asi 90 popelnic. K tomu tři měsíce na jaře a tři měsíce na podzim mohou obyvatelé vyhazovat organické zbytky z domácností do velkoobjemových kontejnerů, které město nechává do jednotlivých čtvrtí přistavit. Dohromady je to 48 kontejnerů.

Bioodpad mohou lidé také vozit do sběrných dvorů (Ampérova ulice a dr. Milady Horákové). Odtud odpad putuje k dalšímu zpracování do kompostáren, například do Chotyně nebo Rynoltic. Povinnost sbírat biologicky rozložitelné odpady mají obce ze zákona od 1. ledna roku 2015.

Autor / zdroj: Zuzana Minstrová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Do Jablonce nad Nisou opět zamíří mladí špičkoví atleti

Pořadatelé atletického oddílu TJ LIAZ Jablonec připravili na víkend 19. a 20. září velkou atletickou podívanou. Po šesti letech a po třetí v krátké hi

Post

Liberecký kraj uzavřel memorandum se společností SeneCura o vybudování zařízení sociálních služeb v Jablonném v Podještědí

Velkou rekonstrukcí má projít areál bývalé Léčebny dlouhodobě nemocných v Jablonném v Podještědí. Liberecký kraj, jenž je jeho vlastníkem, dnes podeps

Post

Komedie Natěrač pobaví diváky ve Slané

V sobotu jsou do Kulturního domu ve Slané zváni všichni příznivci divadla, na které od půl osmé večer čeká představení Natěrač. Jedná se skvělou komed

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě