AKTUÁLNĚ / Společnost

3.4.2013

Chřipka si v Česku letos vyžádala 124 mrtvých

Na svůj vrub si letošní chřipková epidemie "připsala" 532 závažných případů, z nichž 124 skončilo úmrtím. Onemocnění byla způsobena převážně virem chřipky A (H1N1) a u 88 procent pacientů byl v anamnéze uveden některý z rizikových faktorů, řekl ve středu hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.

"Nejčastěji se jako rizikový faktor projevilo například kardiovaskulární onemocnění, chronické onemocnění dýchacích cest, cukrovka či onkologická onemocnění," uvedl Valenta. Nemocní s kardiovaskulárním onemocněním umírají na chřipku a zápal plic až 52krát častěji než zdraví lidé.

Mezi další rizikové faktory se řadí i obezita (ta se vyskytla u 26 procent případů), kouření, které bylo zjištěno ve 20 procentech případů. Průměrný věk pacientů se závažným průběhem chřipky byl 49 let, doplnil Valenta.

Využití antivirotik

Česká republika se v počátku letošní chřipkové epidemie potýkala s nedostatkem antivirotik. „Vzhledem k absenci antivirotik, která mohou být použita pro léčbu zvlášť závažných chřipkových onemocnění, uvolnilo ministerstvo zdravotnictví v polovině ledna ze svých zásob 1440 balení antivirotika Relenza a 9 000 balení Tamiflu,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Ferdinand Polák.

Očkování

Lidé by neměli podceňovat očkování, které může zmírnit průběh chřipky, v extrémním případě i zachránit život, zejména u osob starších 65 let a osob s chronickým onemocněním.

Proočkovanost proti sezónní chřipce zůstává v ČR ve srovnání s ostatními státy stále nízká. U celkové populace se pohybuje kolem pěti procent, u seniorů pak kolem 20 procent. „Na nezájmu lidí o toto očkování se nepochybně podílí skutečnost, že řada z nich si neuvědomuje a podceňuje vážné zdravotní důsledky, které může tato infekce způsobit,“ doplnil hlavní hygienik.

Chřipka je infekční virové onemocnění, které postihne každým rokem značnou část světové populace a je příčinou úmrtí tisíců lidí na celém světě. Ministerstvo zdravotnictví eviduje již od pandemie chřipky v roce 2009/10 klinicky závažná chřipková onemocnění, která vyžadují intenzivní léčbu, včetně úmrtí.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Do Jablonce nad Nisou opět zamíří mladí špičkoví atleti

Pořadatelé atletického oddílu TJ LIAZ Jablonec připravili na víkend 19. a 20. září velkou atletickou podívanou. Po šesti letech a po třetí v krátké hi

Post

Liberecký kraj uzavřel memorandum se společností SeneCura o vybudování zařízení sociálních služeb v Jablonném v Podještědí

Velkou rekonstrukcí má projít areál bývalé Léčebny dlouhodobě nemocných v Jablonném v Podještědí. Liberecký kraj, jenž je jeho vlastníkem, dnes podeps

Post

Komedie Natěrač pobaví diváky ve Slané

V sobotu jsou do Kulturního domu ve Slané zváni všichni příznivci divadla, na které od půl osmé večer čeká představení Natěrač. Jedná se skvělou komed

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě