AKTUÁLNĚ / Společnost

14.3.2013

V Česku se zvýšil počet obyvatel díky přistěhovalcům

Ke konci minulého roku žilo v Česku o 10 700 lidí více, než tomu bylo v roce 2011. Ač přírůstek táhnou především přistěhovalci, loni se do českých rodin narodilo o 400 dětí více, než kolik lidí zemřelo.

Celkově se v České republice v minulém roce narodilo 108,6 tisíce dětí a naopak zesnulo 108,2 tisíce lidí. V rozdílu tak přibylo 400 nových Čechů.

Stále však platí, že si páry spíše pořizují menší počet potomků. Z dat Českého statistického úřadu totiž vyplývá, že z celkového počtu dětí bylo 51,5 tisíce (47 procent) prvorozených. Jejich počet se tak mírně zvýšil o 487, dětí druhého a vyšších pořadí však opět proti předchozímu roku ubylo.

Za narůstajícím počtem obyvatel je tak především zahraniční migrace, kvůli které loni v Česku přibylo zbývajících 10,3 tisíce lidí. To je však o 6,6 tisíce méně než v roce 2011. Do České republiky se totiž vloni sice přistěhovalo přes třicet tisíc cizinců, dalších dvacet tisíc se ale naopak vystěhovalo.

Mezi novými obyvateli pak dominují lidé z Ukrajiny (5,9 tisíce), Slovenska (4,8 tisíce) a Ruska (3,2 tisíce). Mezi vystěhovalými byli rovněž Ukrajinci (7,7 tisíce), ale i občané České republiky (3,3 tisíce) a Vietnamu (1,7 tisíce).

Téměř každé druhé dítě se rodí svobodné matce

Výsledky Českého statistického úřadu také ukazují, že stále méně dětí se rodí do klasické rodiny, kde jsou jeho rodiče sezdání. Podíl dětí narozených nevdaným ženám se totiž meziročně opět zvýšil, a to o 1,6 procentního bodu na 43,4 procenta. V případě prvorozených dětí je to dokonce 54,5 procenta.

Děti se také v Česku častěji rodí starším ženám. Průměrný věk matek při porodu opět vzrostl na 29,8 roku. Tomu odpovídá i fakt, že nejvyšší plodnost je v Česku u žen mezi 28 až 31 lety.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Demolice v Ralsku pokračují, ještě letos půjde k zemi dalších 10 objektů

Liberecký kraj převzal v roce 2007 od státu část vojenského prostoru Ralsko. Nyní se v něm nachází ještě několik desítek objektů v havarijním stavu

Post

Varnsdorfský tiskař Antonín Ulbricht: svědek své doby

Život a dílo varnsdorfského rodáka připomene nová výstava s názvem Svědek své doby. Vernisáž se uskuteční v muzeu ve středu 23. října v 16.30.

Post

Oprava opěrné zdi se blíží ke konci, liberecký tunel čeká částečná uzavírka

Rekonstrukce opěrné zdi na silnici I/35 nad vozovnou Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce u průtahu libereckým tunelem se chýlí ke konci. Dokonč

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA