Pokud žena nemůže ze zdravotních důvodů donosit a porodit dítě, může ho za ni donosit náhradní matka. Ta se pak z právního hlediska stane matkou dítěte. Žena si může "své" biologické dítě osvojit, v tomto případě si může osvojit i dítě, které za ni porodila příbuzná v přímé linii: sestra nebo matka.

Náhradní mateřství je situace, kdy je embryo biologických rodičů implantováno do dělohy náhradní matky.

Nový občanský zákoník v § 804 zmiňuje, že osvojení je vyloučeno mezi osobami příbuznými v přímé linii a sourozenci. To neplatí v případě náhradního mateřství.

Pro vysvětlenou příklad: Paní Jana je sice schopná otěhotnět, ale ne již počaté dítě donosit. Proto by ráda uzavřela dohodu s paní Lenkou, která by dítě počaté z vajíčka paní Jany a spermie partnera Jany nosila a po porodu by dítě paní Janě a jejímu partnerovi předala.

Taková dohoda by však neměla žádné právní následky. Matkou dítěte bude ze zákona paní Lenka. Paní Jana by si poté mohla dítě osvojit.

Nový občanský zákoník umožní biologickým rodičům osvojit si dítě odnošené například i jejich příbuznou, například sestrou nebo matkou.

Autor / zdroj: Mediafax

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

Liberecký Slovan padl po gólech Hořavy a Hrošovského proti Viktorce 0:2

Modrobílí měli zejména v prvním poločase více ze hry a hodně šancí, nicméně Viktorka byla efektivnější. Po osmi minutách ji poslal do vedení střelou z

Slavia obrátila zápas proti Jablonci

Slavii nezlomilo brzké vedení Jablonce a díky brankám Ibrahima Traorého a Tomáše Součka zvítězila 2:1. Obnovila tak svůj pětibodový náskok na čele tab