AKTUÁLNĚ / Společnost

25.2.2013- aktualizováno: 25. 2. 2013 14:45:38

Testy DNA potvrdly koninu i v masových kuličkách z prodejny IKEA

ČR

Švédský řetězec s nábytkem IKEA má problém, v oblíbených masových kuličkách, které nabízí ve svých koutcích s občerstvení, zjistili kontroloři Státní veterinární správy (SVS) přítomnost koňského masa.

Koninu potvrdily testy DNA také v hamburgerech, které SVS odebrala u firmy BidVest.

Přítomnost koňské DNA u masových kuliček z prodejny IKEA v pondělí potvrdila Státní veterinární správa. Stejně jako v případě hamburgerů okamžitě zakázala výrobky nadále nabízet a o nálezu kontroloři informovali v rámci systému rychlého varování RASFF i ostatní členské státy EU.

"Obě zásilky jsou pozastaveny, nejsou propuštěné do tržní sítě. Jde o 760 kilogramů kuliček a 360 kilogramů hamburgerů," uvedl mluvčí SVS Josef Duben.

IKEA později během dne oznámila, že masové kuličky stáhne ze 14 evropských zemí.

Na to, že do Česka mohly dorazit výrobky obsahující nedeklarovanou koninu, upozornily české úřady irské dozorové orgány. Nyní podle Dubna prověřuje krajská veterinární správa pro Zlínský kraj, zda a kolik irského koňského, které bylo označené jako hovězí maso, do Česka směřovalo.

Dosud veterinární inspektoři odebrali 43 vzorků výrobků, ve státních veterinárních ústavech jich bylo dosud vyšetřeno 24, a z toho ve třech případech byla prokázána přítomnost koňské DNA. Šlo o lasagne bolognese původem od lucemburské firmy a nyní byla konina potvrzena ve švédských kuličkách a polském hamburgeru.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Za Sněhurkou a trpaslíky do Slané u Semil

V neděli 8. prosince 2019 jsou do Kulturního domu ve Slané zváni všichni malí i velcí příznivci divadla a pohádek, na které od 15 hodin čeká pohádkové

Post

Výstava v turnovském muzeu tvoří mosty mezi generacemi šperkařů

Oživení turnovské umělecké scény, podpora mladých autorů a zprostředkování mezigeneračního setkání se zkušenými šperkaři. Takové jsou cíle výstavy reg

Post

V Jablonci zazářily již podesáté Hvězdy nad Ještědem

Sedmadvacet finalistů jubilejního desátého ročníku amatérské pěvecké soutěže Hvězdy nad Ještědem se sešlo v sobotu 23. listopadu v Městském divadle v

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA