AKTUÁLNĚ / Společnost

25.2.2013- aktualizováno: 25. 2. 2013 14:45:38

Testy DNA potvrdly koninu i v masových kuličkách z prodejny IKEA

ČR

Švédský řetězec s nábytkem IKEA má problém, v oblíbených masových kuličkách, které nabízí ve svých koutcích s občerstvení, zjistili kontroloři Státní veterinární správy (SVS) přítomnost koňského masa.

Koninu potvrdily testy DNA také v hamburgerech, které SVS odebrala u firmy BidVest.

Přítomnost koňské DNA u masových kuliček z prodejny IKEA v pondělí potvrdila Státní veterinární správa. Stejně jako v případě hamburgerů okamžitě zakázala výrobky nadále nabízet a o nálezu kontroloři informovali v rámci systému rychlého varování RASFF i ostatní členské státy EU.

"Obě zásilky jsou pozastaveny, nejsou propuštěné do tržní sítě. Jde o 760 kilogramů kuliček a 360 kilogramů hamburgerů," uvedl mluvčí SVS Josef Duben.

IKEA později během dne oznámila, že masové kuličky stáhne ze 14 evropských zemí.

Na to, že do Česka mohly dorazit výrobky obsahující nedeklarovanou koninu, upozornily české úřady irské dozorové orgány. Nyní podle Dubna prověřuje krajská veterinární správa pro Zlínský kraj, zda a kolik irského koňského, které bylo označené jako hovězí maso, do Česka směřovalo.

Dosud veterinární inspektoři odebrali 43 vzorků výrobků, ve státních veterinárních ústavech jich bylo dosud vyšetřeno 24, a z toho ve třech případech byla prokázána přítomnost koňské DNA. Šlo o lasagne bolognese původem od lucemburské firmy a nyní byla konina potvrzena ve švédských kuličkách a polském hamburgeru.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Liberečané hlasováním rozhodli o výsledných projektech

Liberec už zná výsledky prvního ročníku participativního rozpočtu. Do hlasování se zapojilo 3422 Liberečanů a rozhodli tak o projektech, které město b

Post

Hasiči zachraňovali domácí mazlíčky

V neděli téměř současně vyjeli hasiči k záchraně psa a kocoura.

Post

Po stopách řemesel: za březovými metlami do Krkonoš

Dříve se v domácnostech používaly naprosto běžně, dnes již prakticky zcela vymizely. Březové metly v současné době zcela nahradily jejich moderní nást

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě