AKTUÁLNĚ / Společnost

31.12.2012

Hasiči opět varují před neopatrností o Silvestru a Novém roce

ČR

Již několik rozsahem menších požárů od zábavní pyrotechniky zaznamenali hasiči v Moravskoslezském kraji během posledních tří dní. Hořela hlavně tráva a keře, ale v neděli večer doletěla rachejtle i na balkon jednoho z bytů několikapatrového domu v Krnově.

Díky rychlým zásahům hasičů se škody v Moravskoslezském kraji zatím pohybují jen ve stokorunách.

O nedělním večerním požáru v Krnově informovali hasiče sousedé, protože uživatelka bytu na jejich bouchání na dveře nereagovala. Na balkoně ve třetím patře naštěstí hořely jen dva květináče a ty hasiči uhasili zvenku - pomocí automobilové plošiny. Mnoho dalších balkonů bytů však slouží jako odkladiště všeho nepotřebného, s kupami velmi dobře hořlavých materiálů.

Vedle zábavní pyrotechniky číhá v závěru roku nebezpečí požárů (v horším případě i zranění a úmrtí) od špatně instalovaných svíček a od zalehlých cigaret (hlavně těch ručně balených) v postelích či sedacích soupravách.

K požáru stačí v domácnostech zapálená svíčka, stojící v blízkosti bytových textilií, v nábytkových sestavách či se dotýkající smrkových větviček a když stojí v průvanu. Zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by měla být umístěna na stabilní ohnivzdorné podložce v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Základní zásadou zůstává neponechat zapálenou svíčku nikdy bez dozoru. Před noční procházkou - svíčku zhasnout.

Například před šesti lety způsobila požár ve větším rodinném domě na Opavsku svíčka, kterou nechali účastníci silvestrovské oslavy nechat hořet přes noc v obytném podkroví. Od ní začaly hořet plastové předměty, mezi jiným obaly videokazet. Před většími následky uchránil dům i spící lidi jeden z účastníků bujaré oslavy, který se „včas“ vzbudil. I tak se tři lidé nadýchali zplodin hoření. Škoda činila 200 tisíc korun.

Už od Mikuláše se městy, vesnicemi i sídlišti více nebo méně ozývají rachejtle, světlice, dělbuchy, petardy. Odpalovat by se měly výhradně venku (ne z balkonů) a výhradně na volných prostranstvích – mimo domy, nemocnice, domovy pro seniory, školy, radnice, kostely a také dostatečně daleko od parkujících aut a jehličnatých stromů. O kolemjdoucích lidech či jejich čtyřnohých miláčcích ani nemluvě. Nebezpečím mohou být i skladiště odložených věcí na balkonech panelových a jiných domů. Jedna petarda, která doletí na balkon či oknem do pokoje, může způsobit požár bytu i celého domu.

Manipulaci s pyrotechnikou (i svíčkami, prskavkami…) samozřejmě nesvěříme do rukou dětí ani osob, které již mají problém udržet rovnováhu. A raději si ji koupíme, než bychom ji vyráběli podomácku. Vzpomeňme si na časté ukázky pahýlů rukou.

Zábavnou pyrotechniku je samozřejmě nejlepší nakupovat v kamenných obchodech, kde je zaručeno, že není vlhká a je k dispozici návod v češtině. U rachejtlí se opravdu nevyplatí šetřit na kvalitě. Nabízejí ji dnes prakticky všechny obchodní řetězce, kamenné prodejny, stánky a tržnice. Při jejím nákupu bychom měli dbát na to, aby výrobek byl opatřen návodem výrobce v českém jazyce a vyznačením třídy nebezpečnosti. Pro běžného smrtelníka jsou vhodné pouze rachejtle v I. a II. třídě.

A k jakým požárům vyjížděli moravskoslezští hasiči v závěru několika posledních let? K požárům bytů, kuchyní i obývacích pokojů, parkujících aut (zapálených od rachejtlí), jehličnatých stromů a tújí stojících venku i uvnitř. Krátce po loňském Silvestru dokonce zábavní pyrotechnika způsobila v Karviné škodu za jeden a čtvrt milionu korun. Zasažena byla plocha 25 x 20 metrů střechy sportovní haly.

Autor / zdroj: por. Mgr. Petr Kůdela

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

O podporu z participativního rozpočtu bude bojovat 26 návrhů

26 návrhů za více než 1,5 milionu korun zaslali obyvatelé Jablonce na magistrát. Zdali získají finanční podporu z participativního rozpočtu města se d

Post

Synagoga v Turnově hostí koncert izraelské zpěvačky Victorie Hanny

Světově známou izraelskou zpěvačku Victorii Hannu přivítá Turnov. V tamní synagoze vystoupí v úterý 16. července v 18 hodin.

Post

Méně známé, ale zajímavé místo kraje: Harrachovská hrobka v Horní Branné

Řadu neznámých nebo méně známých, ale přesto náramně zajímavých míst se může pochlubit Liberecký kraj. Dalším, které se k nim řadí, je Harrachovská hr

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA